49 ohlédnutí za digitální fotografií v roce 2012
Kapitoly článků
Hned začátkem ledna jsme si přiblížili hi-endovou full-frame zrcadlovku D4 kterou Nikon zaútočil na tradiční hájenství Canonu, digitální video. Zajímavá byla i slotem pro XQD karty, které představila jako první Sony. V téže době Corel koupil firmu Bibble Labs a dosud jediný pořádný komerční RAW developer pro Linux se nám přejmenoval na AfterShot Pro.
Canon nechal nějakou dobu dé-čtyřku plavat a místo toho uvedl produkt, který dosud nemá obdoby: kompakt s hodně velkým snímačem s velikostí někde mezi micro4/3 a APS-C. Powershot G1 X se dlouho držel na výsluní zájmu foto-žurnalistů.
Pomalu se nám začala psát kapitola Kodakova bankrotování včetně konce sekce fotoaparátů a zakončená společním zájemců o jeho patenty, takže Kodak na svém famózním know-how málem prodělal i ty poslední roztrhané spodky, které mu zbývají. Kodak však není jediným z tradičních fotovýrobců, jehož produkty zabíjí digitalizace, stejně je na tom i FujiFilm. Na druhou stranu, někteří výrobci to vidí obráceně a v době, kdy se Kodak rozhoduje ukončit producki materiálu T-MAX 3200 dokonce uvádějí na trh nové kinofilmy jako třeba Adox Silvermax. Když už se probírámě analogovým materiálem, tak ještě připomeňme ukončení výroby u chorvastké Fotokemiky známé svými filmy Efke. Pro temnokomorníky byl tohle zkrátka opravdu temný rok, ale digitalizace je zkrátka neúprosná.
Sony experimentuje již více než rok se snímačem nové generace a typu RGBW a výsledky vypadají zajímavě. Pentax se v únoru konzervativně drží svého bajonetu K a uvádí na jeho bázi tak torchu atypickou bezzrcadlovku K-01 a s ní supertenký pancake objektiv DA 40mm F2.8 XS. Fuji kutící své specifické snímače přidává do nabídky trhu model X-Pro1, jemuž jsme věnovali podrobný článek. V únoru pak přichází na svět asi nejpromakanější bezzrcadlovka, Olympus OM-D E-M5.
Nikon se defintivině ujímá žezla co do počtu pixelů, jeho nová full-frame D-SLR D800 jich má přes 36 miliónů. Sigma na počest Dicka Merrilla přejmenovává uvedené i chystané produkty a zlevňuje. Jsou zde D-SLR SD1 Merrill a kompakty DP1M a DP2M. V průšvihu jménem „Olympus podváděl, až se prášilo za kočárem“ je zatčeno několik jeho představitelů.
Nokia se neštítí dotáhnout negativum ad absurdum a využít jej ku prospěchu věci. 41Mpix snímač pro mobily vypadá zajímavě, ale konkurenční Sony se nelíbí. Vývoj v Samsungu se pro změnu zaměřuje na snímač, který dokáže měřit i vzdálenosti objektů ve scéně. Mírná evoluce u Canonu se jmenuje EOS 5D Mark III, s rozlišením nijak zvlášť nehýbe.
Duben nám nadělil hned několik zajímavých fotoaparátů: levnou bezzrcadlovku Panasonic Lumix GF5, speciální astro-zrcadlovku Canon EOS 60Da, D-SLR schopnou záznamu 4k videa Canon EOS-1D C, hříšně levné 24Mpix zrcadlo Nikon D3200 a hned tři APS-C bezzrcadlovky Samsung postavené kolem 20,3Mpix snímače.
Ve stejné době přelomu dubna a května se objevuje Adobe Photoshop CS6 a GIMP 2.8. Nadále pochopitelně platí, že Photoshop je lepší minimálně tolikrát, kolikrát je dražší než GIMP :-). Pentax přichází s - dle mého názoru - vůbec nejsympatičtější zrcadlovkou roku, modelem K-30. Důvody, proč je tak skvělý, jsem vyjmenoval v článku u příležitosti cashback akce na K-30, která vteřinu před vydáním této rekapitulace skončila ;-).