Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD a Nvidia pracují na ovladačích pro Mir, výstup zatím v nedohlednu

Pokud si musí být Canonical něčím jistý, tak tím, že na Ubuntu v momentě přechodu od X na Mir, budou k dispozici odladěné uzavřené ovladače obou výrobců...
Mir v roce 1998

Momentálně jediné, co s Mirem jakž-takž slušně funguje, jsou ovladače otevřené, ať již nouvea pro Nvidia karty, nebo radeon pro AMD grafiky, či Intelí ovladač pro jeho integrovaná GPU. Na posledním virtuální Ubuntu Developers Summitu se mimo jiné ale testoval běh her od Valve na Miru, a také uzavřené ovladače AMD a Nvidia.

Z hlediska produktů Valve lze říci zatím jen to, že s ohledem na to, že AMD ani Nvidia v uzavřených ovladačích Mir nepodporují, chtě-nechtě se s hrami musí „fallbackovat“ do X.Org Serveru. To se ale v budoucnu má změnit, Canonical s oběma výrobci spolupracuje. Vše ale tak napůl tajně, nic neprozradí, nejspíš jej k tomu zavazují dohody, pod kterými oba výrobci GPU k tomuto přistoupili. A jelikož tento týden se uzavírá okno přidávání vlastností do chystaného Ubuntu 13.10, již se to letos nestihne. Pokud bude k vidění použitelná implementace hraní Valve (či jiných) her na Ubuntu/Miru, bude to nejdříve příští rok.

Canonical se ale bude snažit stihnout jak Mir, tak podporu od AMD i Nvidie pro vydání Ubuntu 14.04 příští rok v dubnu. Přeci jen jde o LTS vydání, tedy takové, které bude mít prodlouženou podporu. Osobně bych ale byl spíše skeptický, realisticky to vidím na bezproblémovou funkčnost (zejména u linuxových Catalystů) v Ubuntu 14.10, možná až 15.04. Klidně vsadím svoji obuv na to, že maximum sil v ladění ovladačů se v AMD posledních několik měsíců soustředí na vývoj FreeBSD Catalystů pro Playstation 4.

Podívejte se, jak jde vývoj grafického serveru Mir:

03/2013:

05/2013:

06/2013:

07/2013:

08/2013

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku AMD a Nvidia pracují na ovladačích pro Mir, výstup zatím v nedohlednu

Středa, 28 Srpen 2013 - 20:29 | t117 | Funny titulek i s obrazkem :-) Jestli jsme nekdo...

Zobrazit diskusi