AMD Hawaii: Co všechno prezentace představila
Kapitoly článků
TrueAudio
Jednou z klíčových novinek čipu Hawaii bude technologie nazvaná TrueAudio. Tato novinka si zaslouží prostor v samostatném článku (připravujeme). Pro nastínění situace řekněme tolik, že AMD považuje současnou stagnaci reálného 3D zvuku na poli herních PC za nešťastnou a rozhodla se proto rozšířit své pole působnosti i do světa audioprocesorů. Jeden plně programovatelný do nové generace grafických čipů implementovat.
Problémem podle vývojářů je, že ačkoli existují velmi realistické způsoby a efekty, kterými lze vytvořit věrnou iluzi prostorového zvuku, nestačí na jejich zpracování klasické procesory (resp. sice by stačily, ale pak by nezbývalo dost výkonu pro vše ostatní). Trh zvukových karet i jejich vývoj je navíc více-méně mrtvá záležitost (dnes si zvukovou kartu za 2000 Kč koupí jen málokdo a integrovaná řešení na základních deskách jsou jen převodníky, za kterými musí stát procesor).
Mantle
O projektu / API Mantle jsme se už něco řekli. Pokusili jsme se vysvětlit, co to vlastně je, jaký význam bude mít nové API pro vývojáře i koncové uživatele. Tentokrát se zkusíme v krátkosto zamyslet, proč s ním vlastně AMD přišla.
Dělo se to už za dob ATi, ale ve větší míře teprve po roce 2007 již pod křídly AMD: Každá nová generace DirectX měla přinést soubor určitých technologií, se kterými mnohdy ATi/AMD počítala, implementovala je do hardwaru, ale Microsoft nemalou část z nich nakonec seškrtal (ať už byl důvod jakýkoli) a do finální verze se nedostaly. V praxi to znamenalo tranzistory (či chcete-li křemík) v čipech, které ležely ladem, nikdy nebyly využité a pouze navyšovaly výrobní náklady.
Případně se technologie, které byly avizované pro DirectX 10, dostaly až do DirectX 11 - nebo jak se děje nyní, technologie avizované během příprav DirectX 11 přicházejí až s DirectX 11.1 a 11.2, tedy s několikaletým zpožděním.
Microsoft navíc v posledních letech nejeví snahu pokračovat ve vývoji DirectX dosavadním tempem a citelně zpomaluje. Můžeme jen spekulovat, zda je důvodem odklon k mobilním technologiím, nebo účelná snaha o zabrždění vývoje herní 3D grafiky na PC platformě a pokus o přeliv zákazníků do světa herních konzolí, ze kterého Microsoftu teče více peněz.
Pro AMD jsou sice konzole také důležité (jejich prodeje se přímo odrazí na finančních výsledcích), ale ještě důležitější je nenechat umřít segment osobních počítačů, které jsou pro společnost klíčovým zdrojem příjmů (CPU, APU, GPU).
Každopádně lze říct, že velká řada informací, které se k nám v poslední době dostávaly v podobě útržků, začíná dávat smysl. Pamatujete například na vyjádření Roye Taylora, že s DirectX 12 to nevypadá nejlíp?
Ve světle těchto událostí se nelze divit, že se AMD přestala spoléhat na Microsoft a rozhodla se vzít vývoj do vlastních rukou a přijít s otevřeným API Mantle.
AMD Hawaii live-stream