AMD: K rozšíření AI do low-endu by musel být pádný důvod
S APU Phoenix (Ryzen 7x40) představený Ryzen AI aneb čtyřjádrový XDNA akcelerátor umělé inteligence vnímá AMD jako počátek éry, která může vést k situaci, kdy bude akcelerace umělé inteligence považována za stejně podstatnou části čipu jako procesorová jádra nebo integrovaná grafika. Prozatím to ale vypadá na oťukávání terénu, přípravu vývojářů a sledování, jaký směrem se situace bude vyvíjet.
Vice-prezident AMD David McAfee v rozhovoru pro PCWorld naznačil, že ač AMD věří v budoucnost akcelerované umělé inteligence, k výraznějšímu posunu dojde za zhruba tři roky. Prozatím neexistuje v tomto odvětví IT průmyslu rozumná standardizace ani co do podpory na hardwaru, ani co do charakterizace výkonu (vyjma nemnoho říkající jednotky TOPS), ani co do benchmarků, které by definovaly, jak má vlastně vypadat praktická, očekávatelná a charakteristická zátěž, což by spoluurčovalo další vývoj hardwaru.
McAfee tak současnou podporu považuje více za testovací platformu než za prvek, který by rozhodoval o prodejích produktu. Z uniklých informací víme, že současný akcelerátor v APU Phoenix (12 TOPS) příští rok doplní výkonnější akcelerátor v APU Strix Point (20 TOPS) a o další půlrok poté ještě rychlejší verze v APU Sarlak / Strix Halo (40 TOPs), takže se do cca 18 měsíců výkon dostupný v mobilním segmentu více než ztrojnásobí. Na druhou stranu McAfee konstatoval, že pro rozšíření do low-endu by musel existovat velmi pádný důvod, argument. Akcelerátor stojí křemík a jeho přítomnost v malých low-endových čipech může mít citelný vliv na výrobní náklady, takže bude v první řadě potřeba nějaký zásadní přínos, jinak uživatel nemá důvod dražší produkt kupovat.
Opačným pólem je pro McAfeeho desktopový high-end, kde rovněž v dohledné době nevidí pro přítomnost akcelerátoru důvod. Konkrétně mluvil o procesorech Threadripper, které mohou být používány pro trénování AI, ovšem už nevidí mnoho důvodů na této platformě AI používat (aby měla smysl přítomnost akcelerátoru).
Z hlediska budoucnosti pak vidí smysl v lokální akceleraci AI v mobilním segmentu (namísto zpracování v cloudu) v situaci, kdy výkon a energetické nároky dosáhnou takového poměru, že nebude mít smysl využívat cloudového řešení. Dále pak lokální akcelerace bude výhodnější z bezpečnostního hlediska, neboť asi ne každý uživatel bude mít zájem, aby mu umělá inteligence provozovaná na serveru třetí strany třídila, prohledávala a jinak zpracovávala osobní data jako emaily, fotografie a jiné formy soukromé komunikace.