AMD potvrdila, že Ryzen 4000 zvýší počet jader? Nesmysl
CTO společnosti AMD, Mark Papermaster, poskytl rozhovor pro web Tom'sHardware. Ve svých odpovědích spíše obecně popisoval trendy ve světě procesorů zhruba v prostoru, který mu byl definován obsahem otázek.
Redakce webu WCCFTech na základě tohoto rozhovoru publikovala vlastní článek s nadpisem: „AMD: Next-Gen Ryzen Mainstream CPUs To Feature More Cores, Newer Infinity Fabric Being Developed For High-Bandwidth Interfaces Like DDR5 and PCIe 5.0“, tedy - v překladu „AMD: Příští generace mainstreamových Ryzenů bude vybavena více jádry a novější sběrnicí Infinity Fabric vyvinutou pro rozhraní s vyšší datovou propustností jako DDR5 a PCIe 5.0“.
Text článku WCCFTech je formulován tak, že konkrétně toto přinese nástupce současné generace. Problém spočívá ve faktu, že takové informace Papermaster nesdělil. O rychlejší Infinity Fabric sice hovořil, ale v rámci budoucího výhledu, aniž by jakkoli konkrétněji specifikoval, které generace se bude týkat. Obecně se očekává (což nyní tvrdí i zdroje webu MyDrives), že rozhraní jako DDR5 a PCIe 5.0 budou až post-AM4, tedy určené pro nový socket, který přinese pravděpodobně Zen 4. Tedy nikoli příští generace Ryzenů, ale nejdříve přespříští.
Pokud jde o počet jader, nesdělil Papermaster ani žádné konkrétní číslo, ani generaci, ani zda dojde nebo nedojde ke zvýšení. Dotaz byl formulován, zda by pro mainstreamového uživatele měl smysl posun na 32 jader (bez jmenování nějaké konkrétní generace, kdy by k tomu mělo dojít). Papermaster odpověděl:
„Nevidím v mainstreamu žádnou bezprostřední bariéru a vysvětlím proč: Jde pouze o čas, který software potřebuje k zužitkování vícejádrového přístupu. Ale přes tuto překážku jsme se už dostali, čím dál více aplikací dokáže nyní využít výhodu více jader a více vláken. V dohledné době nedojde k nasycení z hlediska počtu jader. Musíte ale postupovat velmi promyšleně, pokud přidáváte jádra, protože to nechcete udělat dříve, než je aplikace dokážou využít. Dokud jste schopný držet tuto rovnováhu, bude, myslím, tento trend pokračovat.“ --- Mark Papermaster, AMD CTO |
Papermasterovo vyjádření ani při hodně volné fantazii nepotvrzuje, že by konkrétně Ryzen 4000 přinesl konkrétně 32 jader (nebo jakýkoli vyšší počet než 16), natož že by měl PCIe 5.0 nebo podporoval DDR5. Naopak konstatuje, že zvyšování počtu jader je potřeba činit s rozmyslem a na základě podpory na straně softwaru. Papermaster tedy potvrdil, že trend ve zvyšování počtu jader bude pokračovat, ale nejmenoval žádnou konkrétní generaci ani architekturu, se kterou další zvýšení přijde.
Dosavadní zprávy indikují spíše to, že řada Zen 3 / Ryzen 4000 bude vybavena stejným počtem jader jako současná, neboť víme, že se u ní AMD zaměřila na zvýšení IPC, procesorový čiplet zůstane osmijádrový a serverové procesory 64jádrové.
Pro navyšování počtu jader navíc u Zen 3 není příliš prostoru, 7nm EUV proces oproti 7nm snižuje plochu pouze kosmeticky, takže do čipletů stávající velikosti se více jader nevejde a pro více čipletů stávající velikosti není na současných pouzdrech zrovna moc prostoru. Zvýšení počtu jader by tak dávalo větší smysl až s architekturou Zen 4, která zatím cílí na 5nm EUV proces zvyšující denzitu o 80 %. Při takové příležitosti bude určitý prostor ke zvýšení počtu jader v čipletu nebo zvýšení počtu čipletů v pouzdru díky jejích menším rozměrům.
Zprávu WCCTech je proto potřeba brát jako první adventní kachnu.