AMD Vision, Fusion APU A-Series a další drobnosti z uniklé prezentace
Kapitoly článků
Hned ten první jasně říká, o čem je řeč. Uvedení procesorů „Llano“ alias AMD A-Series je na spadnutí, takže je dobré si říci, které řady procesorů Fusion vlastně budou v dohledné době na trhu a do jakého segmentu budou patřit. První tři řady už na trhu jsou: G-Series pro embedded segment, C-Series pro ultramobilní notebooky (netbooky) a tablety a konečně E-Series převážně pro nettopy a také netbooky. Pro tablety ještě přijde něco lepšího v podobě Z-Series a pro notebooky a desktopy je to právě A-Series, plus ještě E2-Series (nejnižší varianty „Llano“).
Na trhu by to mělo být rozlišeno podle příslušného loga AMD Vision, které bude pro lepší odlišení označeno písmenem a číslem dané série. Jistě pro vás nebude novinkou, že A-Series se bude dělit na A8, A6 a A4 procesory lišící se především schopnostmi integrované grafiky. Počet jader bude vyjádřen doplňujícím štítkem, v praxi by to mohlo vypadat třeba takto:
Jak již bylo řečeno, procesory AMD A-Series budou určeny jak do notebooků, tak i desktopů. Tyto dva segmenty se budou lišit primárně spotřebou, sekundárně pak samozřejmě výkonem. K tomu se váže další slajd, kde AMD naznačuje, jak chce postavit své nové produkty proti konkurenci:
Působí to na nás silným dojmem, že nejvíce se na trhu budeme setkávat s procesory řady A6, tedy především co se týče notebooků.
Zde už se dostáváme k tomu, co se vlastně povedlo AMD do jednoho monolitického čipu nacpat. Prakticky jde o „Sandy Bridge“ v podání AMD s tím, že procesory AMD by měly mít rozhodně lepší grafiku. O nevyváženosti „Sandy Bridge“ pojednává další slajd.
Tento slajd je nádhernou ukázkou toho, jak lze nevýhodu proměnit ve vlastnost. AMD zaručeně nebude moci konkurovat výkonem CPU jader, avšak bude mít bezesporu lepší grafiku. Není tedy nic snazšího nakreslit u Intel „Sandy Bridge“ koláč, ve kterém dostanou velký podíl CPU jádra, malý podíl grafika a zhruba třetinu zbytek (PCI Express, paměťový řadič a další drobnosti), a přitom tvrdit, „jak to máme v A-Series pěkně vyvážené“ (rozumějte: „budeme mít super výkon grafiky a průměrný výkon CPU jader, proto tolik tlačíme na Vision“).
Je samozřejmě otázka, které řešení je lepší, správně bychom se měli jistě zeptat „které řešení pro koho“. Kdo bude potřebovat hlavně výkon CPU jader, pořídí si Intel. Kdo bude potřebovat výkon integrované grafiky, pořídí si AMD. To je samozřejmě velice zjednodušeně řečeno, konečná volba by měla záviset vždy na konfiguraci jako celku a dalších neméně důležitých vlastnostech, mezi něž patří u notebooků určitě i výdrž na baterie. O tom je další slajd.