Procesory AMD Zen pro socket FM3 vzniknou na 14nm procesu
O Zen jsme poprvé mluvili loni v září, kdy tento název použil tehdejší CEO Rory Read jako označení x86 protějšku ARM architektury K12. V podstatě víme jen dvě věci - její podobu nastavil Jim Keller, inženýr, který se po letech u Applu do AMD vrátil v roce 2012 (podílel se na dokončení K7 a formuloval základní myšlenky architektury K8). Tou druhou věcí je směřování: Zen by měla být dostatečně flexibilní na to, aby nahradila jak ultramobilní jádra (řada Bobcat / Jaguar / Puma+), tak velké procesory (Bulldozer, Piledriver, Steamroller, Excavator).
Podle nových informací je současným cílem vydání ve třetím kvartálu 2016, tzn. léto až začátek podzimu příštího roku. Procesory budou vyráběné na 14nm FinFET procesu, což je poměrně očekávatelné - 28nm proces postrádá smysl a s 20nm to není a nebude valné (AMD na něm zřejmě bude vyrábět jen low-power generaci ARM a x86 čipů SkyBridge, pokud vůbec). O jaké továrny půjde, je zatím otázkou, ale nyní krom dosavadních kapacit GlobalFoundries, která využívá 14nm FinFET procesu Samsungu, připadá v úvahu i bývalá továrna IBM, která rovněž vyvinula vlastní 14nm proces (příliš toho o něm nevíme; je však známo, že IBM pomáhala se 14nm vývojem i tchajwanské společnosti UMC).
K samotnému procesu IBM lze říct jen tolik, že jako jediný s výjimkou Intelovského staví na SOI substrátu, který prý v rámci takto malého měřítka umožňuje snazší výrobu a zvládá nižší napětí než levnější bulk substrát. Zda GlobalFoundries akvizicí továren IBM získala přístup i k tomuto procesu, je zatím nejasné. Ať už půjde o kteroukoli variantu, pak za předpokladu, že nedojde ke zpoždění oproti plánu (Q3 2016) se po extrémně dlouhé řadě let povede AMD dostat na trh procesor vyráběný na stejném (respektive generačně srovnatelném) procesu, jaký využívá Intel.
Detail IBM FinFET / SOI procesu
Premiérou architektury Zen budou procesory z rodiny Summit Ridge. Oproti současnému Piledriveru / Vishera nabídne integrovaný PCIe 3.0 řadič, zamíří do nového socketu FM3 a doplní jej čipset s kódovým označením Promontory.
Asi by bylo příliš optimistické očekávat, že procesor vyvinutý od nuly za omezeného financování a vyráběný u externího dodavatele, by mohl překonat to, co v době vydání bude nabízet Intel, který utrácí miliardy dolarů za vývoj architektury i výrobních procesů. Přesto půjde po dlouhé řadě let o jednu z největších šancí procesorů AMD o návrat mezi (alespoň) konkurenceschopné produkty.