Apple a Epic se hádají, komu patří zisky z Fortnite
Situace je vcelku prostá. Společnost Epic Games podala žalobu několik minut poté, co Apple stáhnul ze svého App Store (výhradní rozhraní pro instalaci softwaru na iPhone / iPad) hru Fortnite od společnosti Epic. Všimněte si, že Epic tento krok Applu očekával, protože měl žalobu připravenou a jen čekal, až Apple zasáhne.
Apple zásah zdůvodňuje tím, že nová (aktualizovaná) verze hry umožňuje nákup herní měny nejen platbou přes rozhraní Applu, ale i přímo platbou společnosti Epic. Nutno dodat, že platba přímo Epicu je pro hráče výhodnější. Za 1000 virtuálních šušní zaplatí u Applu $9,99, kdežto u Epicu $7,99. Apple si totiž z každé transakce bere 30 %, takže Epic může být výrazně levnější a ještě na tom vydělat víc, než když zákazník platí přes rozhraní Applu.
Jenže Apple tento zásah legitimizuje tvrzením, že v podmínkách umístění aplikace na App Store je jednoznačně uvedeno, že platby musí být realizované výhradně přes rozhraní Applu. Stažení aplikace z App Store znamená, že si ji noví uživatelé již na iPhone a iPad nenainstalují (svět Macu je jiná věc), ale stávající bude fungovat dál. Do příští aktualizace, která ji určitým způsobem omezí.
Epic na rozhodnutí Applu reagoval žalobou a vyjádřením, že Apple svojí politikou poškozuje uživatele (který by mohl ušetřit), distributora aplikace i vývojáře aplikace (kteří by mohli vydělat). Apple si podle Epicu osobuje si právo zasahovat do svobodného trhu, zavádí monopolistické praktiky a dusí vývoj. Epic poukázal na paralelu s Orwellovou 1984. Nakonec upozornil, že zatímco ostatní firmy si za zprostředkování transakce berou kolem 3 %, Apple sráží 30 %.
Položíme-li si otázku, kdo je vlastně z morálního hlediska v právu, nabízí se odpověď, kterou jednou poněkud arogantně použil zástupce Nvidie na novinářův dotaz ohledně podporovaných technologií: „Who cares?!“