Apple obdržel první čipy z Arizony (TSMC), čeká se na rozhodnutí o masové výrobě
Pokud jde o AMD, věnovali jsme se situaci v samostatném článku. Od jeho vydání vyšlo najevo, že zdroj informaci skutečně trochu popletl a v továrně se nemá vyrábět Ryzen 9000, ale čiplety Eldora (4nm křemík s osmi jádry Zen 5). To už je v souladu s předchozími zprávami, podle kterých měla AMD křemíkem z Arizony zásobovat HPC segment (v tomto případě procesory Epyc).
Továrna TSMC Fab 21 P1, jak se aktuálně rozbíhající se subjekt jmenuje, dodala Applu várku zkušebních čipů. Jde o návrhy, které Apple plánuje v této továrně vyrábět a které Apple v nejbližší době vyhodnotí co do kvality oproti čipům z tchajwanských továren. Pokud bude s výsledkem spokojen a dá pokyn k zahájení sériové výroby, měl by hotový křemík dostat před koncem současného (prvního) kvartálu 2025. To však neznamená, že Apple získá funkční čipy k výrobě telefonů a tabletů. Fab 21 nedisponuje pouzdřícími linkami a v USA není žádný subjekt, který by nabízel pokročilé metody pouzdření (InFO, SoIC, CoWoS ap.). Na americkém kontinentu je výbava pouze pro klasické techniky pouzdření, ale její kapacity jsou nadimenzované na dosavadní továrny, takže ani v tomto směru nejsou pro zákazníky Fab 21 přínosné.
Apple tak počítá s tím, že přinejmenším první dva roky bude křemík z Arizony posílat do továren společnosti Amkor na Tchaj-wanu. Tato společnost zároveň staví novou pouzdřící továrnu v Arizoně, aby si americký křemík luxusní cesty kolem světa neužíval příliš dlouho. Podle zpráv z roku 2023 se spuštění továrny chystalo na období 2025-2026, ale již v srpnu 2024 se mluvilo o lhůtě „do tří let“. To možnost spuštění továrny v letošním roce prakticky vylučuje a reálněji to vypadá, že první zapouzdřené čipy v Arizoně vzniknou někdy ve druhé polovině roku 2026 nebo v roce 2027.