ARM a Intel rozšiřují spolupráci, chystají 3,5GHz 10nm <1W čip
Intel po léta hledal způsob, jak efektivněji využít potenciálu svých továren. Před lety někdo ve firmě přišel s výborným nápadem: Linky, které nelze použít k výrobě čipů pro PC, by mohly být využity pro mobilní čipy. Tato myšlenka je ve své podstatě prostá a geniální zároveň.
Představte si nový výrobní proces. V okamžiku, kdy ještě není jeho stav zcela optimální, aby bylo rentabilní vyrábět na něm velké a vysoce taktované desktopové čipy, může být použit pro high-endové mobilní produkty. Ty jsou mnohem menší, takže výtěžnost dosáhne úrovně rentability mnohem dříve a navíc náskok ve výrobním procesu umožní nabídnout lepší poměr spotřeba / výkon oproti konkurenci, takže zákazník bude ochotný připlatit. Na druhou stranu, když už je proces na poli PC čipů vysloužilý a přechází se na další, mohou být linky znovu využity pro mobilní čipy - výtěžnost je po letech obrovská, takže jsou výrobní náklady minimální a čip může v mainstreamu či low-endu nabídnout zajímavý poměr cena / výkon.
Myšlenka byla dobrá, provedení ovšem kulhalo na všechny nohy. Intel to tehdy vyzkoušel s mobilní x86 architekturou Atom, která sice v první vlně, kdy proti ní nestála žádná konkurence a umožnila výrobu superlevných notebooků, tzv. netbooků, ovšem to se rychle změnilo. Mohla za to AMD, která nabídla vlastní mobilní x86 architekturu. Její APU s jádry Bobcat bylo i přes horší výrobní proces výkonnější a levnější. I když historie mobilních x86 jader této evoluční větve byla velmi krátká (následoval již jen Jaguar, byť v několika variantách), posunula Atomy jakožto řešení pro notebooky do segmentu, který mnozí zkušenější uživatelé zařadili do segmentu „odpad“.
Intel se tehdy pokusil přehodit výhybku a naskočit s Atomem do vlaku chytrých mobilních telefonů, což přes určité prvotní známky úspěchu dané nejprve gigantickými investicemi a následně gigantickými slevami rovněž nevyšlo. Pohřeb Atomů pro telefony jsme si odbyli loni v květnu.
Novou cestu, která již nespoléhá na roubování Atomů na další podnož, umožňuje spolupráce se společností ARM, která se nyní dočkala dalšího rozšíření. To se týká využití 22nm a 10nm procesu Intelu. Všimněte si - toho nejnovějšího, který ještě nelze použít pro desktopové procesory a toho, na kterém už se desktopové procesory nevyrábějí.
Pro 22nm FL proces chystá Intel s ARM mainstreamový čip vycházející z architektury Cortex-A55. Bude určený pro telefony střední třídy a poběží na 2,35 GHz při napětí 0,45 voltu. Ambicióznější jsou plány s využitím 10nm HPM/GP (=první 10nm generace) procesu. High-endový čip poběží na 3,5 GHz při napětí 0,5 voltu a efektivitě 0,25 mW/MHz. Pokud si to přepočteme, vychází, že spotřeba 3,5 GHz čipu nedosáhne ani 0,9 wattu. Většina high-endových telefonních procesorů si řekne kolem 2 wattů, řešení pro phablety mohou konzumovat i více. Jde tedy o poměrně odvážný krok, který by mohl nezanedbatelným způsobem posunout výdrž chytrých telefonů na jedno nabití. Jak to dopadne, uvidíme v příštím roce.