Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

ASUS Eee PC ze softwarové a uživatelské stránky

Na maličký notebook ASUS Eee PC, který jsme si uprostřed ledna podrobně rozebrali, a to doslova, se dnes podíváme z dalšího úhlu pohledu. Zaměříme se na softwarovou a uživatelskou stránku věci, tedy jak se s takovým notebookem vlastně pracuje a co od něj lze hned po zakoupení očekávat. V době vydání článku jej již v redakci nemáme, takže bychom tím protentokrát uzavřeli povídání o našich vlastních zkušenostech, ale doufáme, že se nám podaří krátce před reálným uvedením na náš trh notebook opět získat, abychom se podívali na lokalizovanou verzi Linuxu, se kterým je prodáván. Faktem totiž je, že dokud tento systém nebude počeštěn, ASUS Eee PC se na našem trhu neobjeví, máme na mysli především oficiální cestou (někteří jej k nám již nyní dovážejí a prodávají, ale prakticky tím obcházejí místní zastoupení Asusteku a takový notebook každopádně nemá českou verzi operačního systému a ani počeštěné označení kláves). My vám tedy dnes vestavěný Linux ukážeme jen velice, opravdu velice zběžně, nebudeme se pouštět do žádných podrobností, spíše se zaměříme na situaci, kdy byste si na Eee dali v současné době nejrozšířenější systém, tedy Windows XP, který znáte pravděpodobně bez výjimky všichni a můžete tak snadno srovnávat s jiným hardwarem. Podíváme se, jak je to s jeho použitelností na tak malém displeji a také si uděláme malý náhled na možnosti hraní her.
Asus Eee PC s Windows XP zobrazuje www.cdr.cz

Abychom tedy něco z předinstalovaného Linuxu, který je modifikací Xandrosu, přeci jen ukázali, začneme právě jím. Systém by měl být připraven k použití hned po prvním zapnutí ASUS Eee PC, které je zahájeno odsouhlasením licence s koncovým uživatelem, následuje výběr rozložení klávesnice, volba uživatelského jména a hesla, časové zóny a případně upravení data a času. Hned poté je počítač připraven k práci a vy se nyní můžete na prvním videu na tuto proceduru podívat.

Možná jste si všimli, že myší kurzor je poměrně velký. Je to pravděpodobně proto, že hustota bodů malého displeje ASUS Eee PC je poměrně velká, jak jste si mohli všimnout v minulém povídání v části, kde jsme probírali displej, takže asi vývojáři tohoto systému usoudili, že klasický kurzor by se v něm mohl ztratit. Stejně tak ikonky, které jsou vidět v samotném závěru videa a které vidíte i na následujícím obrázku, působí poměrně gigantickým dojmem (na náhledu jsou zmenšené, klikněte si pro plnou velikost).

Plocha linuxového operačního systému v ASUS Eee PC

Ono se to těžko popisuje, ale realita je taková, že nemá-li uživatel na Eee PC srovnání s normální velikostí, nikterak velké ty ikonky nevypadají, jsou spíše „takové normální“. V tzv. „Easy Desktop“ režimu jsou navíc zjevně uspořádány tak, aby se akorát hezky vešly na širokoúhlý displej.

My bychom vám tu samozřejmě mohli nyní popsat všechny položky operačního systému, který je v Eee PC přítomen, mohli bychom vám ukázat několik desítek minut dlouhé video, jak to vypadá a jak se s tím pracuje, ale asi byste se u toho dost nudili. Namísto toho vás odkážeme na stránku, jejíž autor vytvořil interaktivní demo Easy Desktop režimu ASUS Eee PC, kde si můžete sami práci s ASUS Eee PC vyzkoušet, tedy podívat se, jaké aplikace nabízí. Samotné aplikace interaktivní pochopitelně nejsou, můžete je jen zavřít zavíracím tlačítkem.

Možná by nebylo od věci se podívat, jak se vlastně v ASUS Eee PC aktualizuje software. Uživatelé Linuxu budou možná znát správce balíčků Synaptic, ten je zde samozřejmě obsažen také, ale pro uživatele Linuxu neznalé není řešením, protože se k němu nelze nijak „uživatelsky normálně“ dostat (přitom to není nic složitého, jen je potřeba vědět o klávesové zkratce Ctrl+Alt+T, která spustí terminál a v něm napsat příkaz sudo synaptic). Na záložce Settings (Nastavení) je ikona Add/Remove Software (Přidat/Odebrat Software) a pokud jste připojeni k internetu, můžete nějaký software aktualizovat, jiný odebrat, je zde taktéž možné aktualizovat i BIOS notebooku. Jen zde tedy opravdu není mnoho možností na výběr, Synaptic poskytuje pochopitelně podstatně více možností, ale zase už nejde o záležitost pro běžného uživatele, který si tak může uvést systém i do nestabilního stavu, neboť příkazem sudo spouští Synaptics s právy administrátora.

Následující videoukázka již není natáčena foťákem, je pořízena softwarově při vzdáleném připojení na plochu ASUS Eee PC VNC Viewerem (rychlostí 5 snímků za sekundu, což je pro naše účely dostatečné). Kurzor neodpovídá skutečnosti, odezva je někdy trhaná a z časových důvodů byla zkrácena část při aktualizaci Skype, která v reálu trvala skoro tři minuty. A samozřejmě je video zmenšeno na 75 % (původní velikost je 800 × 480 bodů). Zbytek odpovídá použití v reálném čase (kromě hudby v pozadí, která je tam tradičně proto, abyste se nenudili ;-).

WIFT "WIFT"

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku ASUS Eee PC ze softwarové a uživatelské stránky

Sobota, 1 Listopad 2008 - 12:02 | Anonym | Ja vidím problém v tom ako tam vôbec ten Windows...
Úterý, 29 Duben 2008 - 09:08 | Mad MaxII | WIFT: Na mne Eee dela dojem "...
Středa, 12 Březen 2008 - 17:22 | Anonym | Dobrý den, poridila jsem si tento mininotebook,...
Pátek, 15 Únor 2008 - 13:17 | Anonym | Tak to je ovšem zlodrsná kočka! :D Vlastně celý...
Čtvrtek, 14 Únor 2008 - 20:29 | Anonym | Claudius -  neznam jen Win, Linux mi...
Čtvrtek, 14 Únor 2008 - 19:18 | Anonym | uwe, ja idem na xandros bez swapu aj pri 512mb....
Čtvrtek, 14 Únor 2008 - 16:59 | BTJ | Tak videa v normalnich beznych formatech urcite,...
Čtvrtek, 14 Únor 2008 - 15:24 | Anonym | A co zkusit jak na tom běží filmy v xvidu nebo...
Čtvrtek, 14 Únor 2008 - 15:09 | Anonym | Ano, je to Turrrican:) Konkretne Turrican 2 -...
Čtvrtek, 14 Únor 2008 - 14:59 | Anonym | to vypada ta gamesa jako Turrican ci jak se to...

Zobrazit diskusi