Provoz Windows XP
Kapitoly článků
A jdeme na instalaci Windows XP. Pro naše účely jsme zvolili variantu s integrovanou Release Candidate verzí Service Packu 3. Má to své důvody. Jednak je velice brzy doba, kdy bude Service Pack 3 pro Windows XP ve finální verzi a dostupný všem uživatelům, a jednak jsme chtěli vědět, kolik může na disku zabírat jedna taková instalace Windows XP, která nevyžaduje jedinou záplatu a přitom je plně aktualizovaná (ano, ono je to v případě Release Candidate verze SP3 poněkud relativní, protože od doby jejího vydání přeci jen nějaká ta další záplata vyšla, ale pořád to má ne moc vzdálené budoucí realitě blíže než stav, kdy na Windows XP se SP2 aplikujete kamión záplat a hotfixů a to za předpokladu, že se vám podaří sehnat i ty neveřejné, které SP3 bude také obsahovat). Kdyby měl čistě náhodou někdo morální problémy s tím, že jsme nevyzkoušeli rovnou Windows Vista, pak jen pro pořádek zopakujme, že SSD v Eee PC má jen 4 GB, což je s Windows Vista neslučitelné.
Narozdíl od dodávaného Linuxu bude potřeba samozřejmě pro Windows XP instalovat nějaké ty ovladače. Hned po dokončení instalace Windows XP to ve správci zařízení totiž vypadá asi takto (rozbaleno vše, co se dá, zapnuto vše, co se bez instalace čehokoliv dá):
Vidíme, že bude potřeba instalovat ovladače od dvou síťovek (jedna z nich je bezdrátová), jakéhosi PCI zařízení (to je Microsoft UAA HD Audio sběrnice, na níž se po instalaci ovladače objeví HD Audio zvukovka), dvou řadičů videa (integrovaná grafika v čipsetu) a nějakého neznámého zařízení, což je specifický ASUS ACPI BIOS.
Ovladač pro něj je více než vhodné instalovat jako první. Chybí nám tu jedno zařízení, které z nějakého důvodu není vidět, a tím je vestavěná webová kamera, která by měla být připojena na USB 2.0 řadič hned vedle čtečky karet. Znenadání se objevila po instalaci ASUS ACPI ovladače. Ten také instaluje OSD indikátory, které se objevují při regulaci jasu displeje, hlasitosti, vypínání a zapínání Wi-Fi a přepínání způsobu napájení ze sítě nebo na baterie. Rovněž lze pak notebook ovládat Fn-klávesami a ve spodní liště se také objeví možnost změny rozlišení 800 × 480 a 800 × 600 (800 × 480 je totiž rozlišení tak malé, že vám jej Windows XP ve standardní nabídce nezobrazí a vidět je pouze při zobrazení všech dostupných režimů). Při přepnutí do 800 × 600 se plocha na displeji s reálným rozlišením 800 × 480 roluje ve vertikálním směru posunem kurzoru myši.
Ve správci zařízení se samozřejmě nenechte zmást 900MHz Celeronem M. Jak jistě víte, procesor má násilně zpomalenou frekvenci sběrnice z nominálních 400 na 280 MHz (resp. ze 100 na 70 MHz, pokud budeme uvažovat základní takt). Abychom to neprotahovali, takhle nějak by to mělo vypadat po instalaci všech driverů (šipkou je označeno to, co se změnilo nebo přibylo).
A nyní, co to všechno na disku (který je trochu nezvykle připojen na sekundární řadič) zabírá. Z disku byly odstraněny instalační soubory pro veškeré ovladače, které jsou již nainstalovány, smazána historie včetně té v prohlížeči a vyčištěna složka TEMP.
Když si vezmeme, že z těch 2 GB obsazeného místa je 756 MB stránkovací soubor, tak je to docela pěkné. Už by se skoro zdálo, že je to lepší než s tím Linuxem, co je k Eee PC dodáván, jenže je třeba si uvědomit, že součástí toho Linuxu je ještě navíc Open Office a další aplikace. Sluší se zmínit, že tato instalačka nebyla nikterak upravena nLitem nebo podobnými nástroji, takže by se při troše šikovnosti asi dala velikost instalace srazit i pod polovinu kapacity. Dlužno však říci, že 4 GB je přeci jen docela málo. Ale na hraní jednodušších her, které mají instalační médium jedno CD, se to docela dá.