Jak točí vestavěná webkamera
Kapitoly článků
Pod Windows jsme také vyzkoušeli, jak si rozumí webová kamera s některými programy na grabování videa. Známý VirtualDub s ní nemá nejmenší potíže, stačí jen nainstalovat nějaký rozumný kodek, který zvládne s přehledem vyrábět 30 snímků v rozlišení 640 × 480 za sekundu. Takto pak může vypadat výsledek při klasickém denním osvětlení (případné rozkostičkování padá na hlavu zakódování do formátu pro přehrávání ve Flashi):
|
Nevím, jak vám, ale mě tato kvalita připadá na webovou kamerku s objektivem o průměru milimetr docela přijatelná, vlastně se dá říci, že je srovnatelná se staršími fotoaparáty, které umějí v tomto rozlišení nahrávat videa (namátkou mnou používaná Minolta Dimage Z3, která točila všechna ostatní videa, samozřejmě kromě ukázky práce se systémem v počáteční fázi tohoto článku, kdy byl obraz snímán softwarově). Pochopitelně na opravdovou kameru to nemá, chybí třeba možnost přibližování a podobně, vše je až příliš automatické, ale něco se s tím natočit dá. Problémem bude spíše klasická nerudovská otázka „kam s tím“, protože (jak bylo zmíněno) na disku po instalaci systému zbude necelá polovina 4GB úložného prostoru. Možná na nějakou rychlou SD kartu, případně USB disk, ať už flashový, nebo klasický rotující, ale je třeba brát ohled na skutečnost, že i kamera je vnitřně připojena na USB a nemalou část datového toku si sama vezme.
Poměrně zajímavé je také umístění kamery coby položky v sekci „Tento počítač“. Rovnou je zde zobrazováno, co se prakticky před monitorem děje. Ale to je jediné, co to umí, nelze zde nahrávat video nebo vytvářet obrázky, to umí až programy pro práci s obrázky, třeba i obyčejné Malování.
Na snímku je ohýbána „novodobá plastinka“ EcoDisc - Čtyři z tanku a pes ;-).