Barbone Hammer II - herní PC jaxepatří
Kapitoly článků
Nejprve dovolte pár slov úvodem, proč jsme zvolili zrovna takový stroj a ne jiný. Samozřejmě jsme mohli sáhnout po hi-end mašině za obrovské peníze, nebo naopak o superlevném kancelářském PC, ale raději jsme zvolili zlatý střed, tedy velmi slušný herní počítač, který současně nestojí moc peněz a odvede dobrou práci třeba při převodu videa do H.264. Věříme, že takovouto mašinu ocení nejvíce z vás. Volba tedy padla na stroj Barbone Hammer II s cenou pod hranicí 15 000 Kč včetně daně, a to v následující konfiguraci:
- Základní deska: Gigabyte MA78G-S2H - AMD 780G, µATX, tuto desku jsme recenzovali v květnu
- Procesor: AMD Phenom X3 8450 - 2,1 GHz, TDP 95 W
- Chladič: Arctic Cooling Freezer 64 Pro
- Paměti: 2×1 GB DDR2-800 Transcend
- Grafická karta: Gigabyte Radeon HD 4850, 512 MB GDDR3 - HD 4850 jsme věnovali hněd několik článků, mimo jiné podrobný rozbor architektury RV770 a následně první a druhé měření ve hrách. Udělili jsme ocenění „HIT CD-R serveru“.
- Pevný disk: Samsung Spinpoint F1, 500 GB, 16 MB cache - recenzovali jsme 750GB a 1TB model Spinpoint (dostal ocenění).
- Optická mechanika: DVD±RW/RAM Samsung SH-S223F - recenzovali jsme v červnu (téměř dostala ocenění).
- Zdroj: Fortron/Eurocase FSP450-PNF.
- Skříň: Sharkoon Rebel 9 Special Edition - na tuto skříň jsme v bigtower provedení narazili v lednu a zaujala nás natolik, že jsme jí věnovali článek. Barbone využívá klasické middletower provedení.
- Klávesnice+myš: Logitech Deluxe 660 Wireless
- Čtečka: interní „all-in-one“ čtečka i-TEC
- MS Windows Vista Home Premium 32bit OEM
- Uživatelská příručka, napájecí kabel, veškeré příslušenství od komponent (kabely od grafiky a základní desky, CD s ovladači, atd.)
Než se podíváme, jak samotné PC vypadá zvenčí i zevnitř, dovolte mi pár slov k jednotlivým částem systému.
Základní deska
U základní desky asi není o čem debatovat. Jedná se o běžný µATX model s integrovanou velice slušnou grafikou s DVI výstupem, takže pro případy úmrtí hlavní grafiky je to obstojná záloha. U základní desky se však krátce zastavíme.
Kdybychom ji nyní recenzovali jako samostatnou kompomentu, nemuseli bychom to zmiňovat, ale protože dnes testujeme počítač jako celek, zajímalo nás samozřejmě, jak je nastaven BIOS. Vězte tedy, že kromě jinak bezproblémového nastavení jsme narazili na dva prohřešky. Jeden kosmetický, druhý však výrazný. Kosmetickým problémkem bylo to, že bootování ze zařízení bylo nastaveno v pořadí Floppy-HDD-CD-ROM. Poněkud zvláštní s ohledem na to, že disketová mechanika v PC není a beztak už je pár let mrtvou záležitostí.
Závažnějším prohřeškem však bylo nastavení pamětí v „unganged“ režimu, tedy single-channel. Museli jsme tedy ručně přepnout na dual-channel. Jenže takovouto sestavu si typicky kupují zákazníci, kteří nic neví o útrobách nastavení BIOSu a tak by klidně mohli díky tomuto opomenutí nějakého technika celé roky používat počítač s nižším výkonem než jaký zvládá. Jasná první výtka směrem k výrobci.
CPU a další
Procesor jistě není špatnou volbou pro běžné využití nebo zpracování videa pomocí x264, které umí více vláken bez problémů využít. Avšak s ohledem na nízkou pracovní frekvenci jsme zvědavi, jak si povede v náročných hrách a jestli nebude Radeonu HD 4850 v tomto ohledu spíše brzdou. Pro srovnání: do herní sestavy by se jistě lépe hodil dvoujádrový Athlon X2 6000+ taktovaný o celých 900 MHz výše (tedy +43 %) a moc her, které by dokázaly vyždímat tříjadrový procesor, není.
Ke grafice se sluší dodat, že jde o klasický model s jednoslotovým chlazením. Čekat tedy můžeme vyšší teploty za běhu, přesně jak jsme pozorovali při testování téže karty od Asusteku.
450W zdroj Fortron, resp. Eurocase s označením PNF neslibuje nic úchvatného, jde o levnou verzi, žádný model řady GLN, resp. Epsilon atd. Zdroji a jeho efektivitě se budeme věnovat při měření spotřeby sestavy.
Příslušenství zahrnuje vše, co se standardně dodává s jednotlivými komponentami, navíc T.S.Bohemia přidává jejich výbornou uživatelskou příručku a recovery DVD.
Periferie
Bezdrátový set Logitech se vyznačuje několika kladnými a několika zápornými vlastnostmi. Dovolím si začít těmi kladnými.
Po jedné zkušenosti s dražší klávesnicí Logitech, které odešla hodně rychle, jsem na tuto značku zavrhl, takže jsem byl osobně zvědav, kam se firma v tomto levném segmentu za posledních cca. 6 let posunula. Klávesnice se napájí ze dvou AAA baterií (alkalické jsou v balení). Její rozložení je veskrze jedno z klasických, „německý Enter“ někoho potěší, někoho zklame, stejně jako s ním související ukousnutý levý Shift. Avšak chválím, že klávesnice netrpí obvyklou nemocí Logitechu, a sice absencí Insertu na úkor dvojitého Delete.
A teď to hlavní, na klávesnici se velice příjemně píše. Stisk kláves je jasně odlišitelný, chod je poměrně tichý a mechanicky to po dvou týdnech průběžného psaní (vznikla na ní mimo jiné jedna diplomka) vypadá velmi dobře. Nechybí pár funkčních kláves (email, web, kalkulačka), funkční klávesa pro obsluhu zvuku. Co ale zcela chybí (zde zejména na modulu přijímače, který se připojuje do USB), je indikace Num/Caps Locku pomocí LED, nebo alespoň v systémové liště nějakou aplikací (set ničím nedisponuje).
Myš je velmi dobře ergonomicky tvarována a nedisponuje žádnými nadstandardními tlačítky, kolečko je naklápěcí. Optický senzor je slušné kvality, poradí si s obtížnějšími povrchy, myš tak má pouze dvě vady a bohužel velké. Zaprvé: po vložení dvou AA bateriíí hodně ztěžkne (jedna nestačí, jsou v sérii) a práce s ní je nepříjmená. Zadruhé: jako každá levná bezdrátovka má jistý lag, takže přesnost obsluhy Windows si vyžádá cvik (pak bude vše ok) a na nějaké hraní Counterstriku s ní raději zapomeňte.
K výdrži lze říci jen tolik, že během testů se nám nepodařilo přiložené alkalické baterie vysát do dna. Dosah spojení, kdy je chod myši a klávesnice ještě spolehlivý, je velmi dobrý, zhruba 4 metry. Set si tedy zaslouží štempl „obsluha z postele approved“. Snad jen škoda, že Logitech i klávesnici nenapájí AA bateriemi. Vydržela by na akumulátory déle a majitel by měl méně práce s nabíjením (pokud bereme typického, který koupí levnou nabíječku se čtyřmi AA).