Srovnávací test 1TB pevných disků
Kapitoly článků
Úvodem mi dovolte uklidnit hned ty z vás, kteří považují 1TB disky za příliš drahé. Aktuální pohled do ceníků českých eshopů říká zhruba následující:
- Hitachi Deskstar 7K1000: ~6 100 Kč
- Samsung SpinPoint: ~5 600 Kč
- Seagate Barracuda 7200.11: ~5 500 Kč
- Western Digital Caviar GreenPower: ~5 100 Kč
Jak můžete vidět, 1TB disky začínají s cenou lehce nad 5 000 Kč včetně DPH, což je poměrně příjemná cena 5 Kč/GB, byť je to samozřejmě o fousek více než cena dvou 500GB disků. Pokud je tedy ve vašem prasátku nastřádáno o něco méně, nebo vám prostě stačí menší kapacita, pak vydržte do jedné z příštích recenzí, kde vám pro změnu přineseme srovnání 750GB disků od všech jmenovaných výrobců.
Dnešek je ve znamení největších modelů na trhu, které pojmou přibližně 120 filmů v kvalitě 1920×1080p (počítán standardní H.264/mkv rip na dvouvrstvé DVD :-). To jen tak mezi řečí dává ~43 Kč/film … kolik že to stojí 8,5GB DVD DL médium?
Ale dost plkání na téma ne-moc-související, podívejme se na parametry testovaných disků a testovací stroj.
|
Testovacím strojem bylo nové PC z naší stáje, konkrétně je relevantním použitý SATA řadič jižního můstku SB600. Z hlediska zatížení CPU si poznamenejte použité CPU.
Největším problémem z hlediska testů se ukázalo měření hlučnosti disků, kdy prakticky všechny komponenty vyluzovaly jisté zvuky srovnatelné hlasitostí s disky samotnými. I proto jsme byli nuceni nahradit jinak používaný ATI Radeon HD 3850 za pasivně chlazený X1300, procesor pak dostal taktéž pasivní chlazení v podobě Thermaltake Sonic Tower. Jenže v tu chvíli vystoupily na povrch další zdroje hluku, tedy ventilátor ve zdroji a 320GB systémový disk.
Pro účely testů bylo tedy nutné celé PC vykuchat ze skříně a uzavřít v samostatné místnosti a pod dveřmi si prostrčit klávesnici, myš, monitor a Power tlačítko. Ale světe div se, ani to problém s hlučností nevyřešilo, dalším zdrojem podivného zvuku se stal 22palcový LCD monitor Fujistu Siemens, na jehož vyšší tón je redakční dB měřák poněkud citlivý! Před každým měřením tedy ještě bylo třeba pokaždé vypnout monitor a doslova ani nedutat. Ještě že v redakci umíme zadržet dech na více než 2 minuty :-).