Be Quiet! Pure Power L8 CM 530 W: zaslouží si kategorii high-end? (+bonus)
Kapitoly článků
V předmluvě se „vykecám“ trochu více. Zdroje Be Quiet!, jak jsem už uvedl, se poměrně rozjely. Výrobce už svým jménem slibuje tichý chod, což bohužel nemohu úplně ověřit. Na druhou stranu, to může každý soudruh individuálně posoudit sám, já se podívám, zda i zbytek zdroje za něco stojí. Be Quiet! se začal poměrně záhy pohybovat v segmentu high-end, ovšem podle mého názoru tam nikdy tak úplně nepatřil. Postupně kromě tichého chodu přinesl další prvky - zvedá účinnost, přináší modulární kabeláž, prodlužuje záruku. Nezřídka ovšem cena narůstá ještě dál.
Tak konkrétně model Pure Power L8 CM 530 W (BQT L8-CM-530W), který jsem dostal k úpravě (před kterou mám možnost ho otestovat po nějaké chvíli provozu), začal s dvouletou zárukou, ta pak byla zvýšena na tříletou a skončila na délce pět let. Ovšem pozor! Obchod od obchodu se to liší, a to v úplných extrémech od dvou do oněch pěti let. Ačkoli oficiálně nebyla tato řada ukončena, co víc, nedávno byla oznámena řada Pure Power L8 (bez modulární kabeláže), dle mého názoru se jedná o řadu výběhovou, resp. by výrobce měl celkem rychle přinést aktualizovanou verzi. Během dvou let, po které je L8 CM na trhu, a zejména v posledním půl roce, vrhli na trh zdroje s certifikací účinnosti 80 PLUS Bronze téměř všichni.
L8 CM 530 W dnes stojí od asi 1800 Kč nahoru, přičemž se tedy dá sehnat s pětiletou zárukou. Nabízí modulární kabeláž a měl by mít tiché chlazení. Modulární kabeláž a delší záruka je v podstatě hlavním tahákem, proč o tomto modelu dnes alespoň trochu uvažovat. Okolo dvou tisíc korun se dnes dají pořídit zdroje, které jsou kvalitativně úplně jinde a mají podstatně vyšší účinnost. Při příplatku na necelé dva a půl tisíce se pak k tomu dá sehnat i ta modulární kabeláž. S účinností 80 PLUS Bronze asi dost těžko dosáhneme na reálnou účinnost pro splnění 80 PLUS Gold (což je má podmínka pro zdroje segmentu high-end), tudíž je celkem jasné, že dnes moc chvály vidět nebude. Držte si tedy klobouky, jízda začíná…
Mimochodem, přehled naznačuje, že L8 CM vyrábí HEC Compucase.
Balení, vnější provedení
Krabice je v pravdě obyčejná, kartonová, nemá ani madlo či podobné výdobytky moderních technologií. Zdroj je obalen bublinkovým sáčkem, obložen trochou řezaného kartonu a z jedné strany ještě přitlačen malým kouskem pěny. Odpojitelná kabeláž má vlastní papundeklovou přihrádku. V balení se dále nachází manuál, šroubky a napájecí kabel.
Pure Power L8 CM je vybaven dvěma větvemi +12 V, ty kombinovaně zvládnou 480 W. Na +3,3 a +5 V je to 120 W kombinovaně, zajímavé je, že samotná větev +5 V dá menší výkon (75 W), než +3,3 V (79,2 W), obvykle bývá proudová sátěž stejná (nebo velmi blízká) a +5 V zvládne díky vyššímu napětí více. Na +5 V SB jsou to 3 A, na -12 V pak 0,3 A.
Kabeláž
Pevná i odpojitelná kabeláž kompletně použíá vodiče 18AWG a vše je oflexováno. Štěstí je, že se nekoná žádné zařazování PCIe konektorů za sebe na jednom kabelu, nicméně alespoň vodiče pro +12 V v konektoru Main ATX mohly být silnější. Pozlacení čehokoli či použití klipů by byla utopie. Konkrétně máme následující:
Pevná kabeláž
- Main ATX (20+4pin): 45 cm
- ATX 12 V (4+4pin): 56 cm
Odpojitelná kabeláž
- 2× PCIe (6+2pin): po 48 cm
- 5× SATA: 2× po 47 cm, 2× po 62, 1× 80 cm
- 4× peripheral molex: 1× 48 cm, 1× 62 cm, 1× 77 cm, 1× 80 cm
- 1× konektor pro disketovou mechaniku: 95 cm