Bigfoot Networks Killer - ovládací software
Kapitoly článků
Bigfoot Networks Killer Network Manager po instalaci vyžaduje restart, jinak není schopen se s NPU domluvit, síťovka jako taková už nicméně funguje. Po prvním spuštění požaduje Network Manager zjištění rychlosti připojení do internetu.
Program si připojení osahá a zjistí, jak rychle je možné stahovat a nahrávat.
Naměřené údaje si pak uloží a používá je jako omezení rychlosti připojení k internetu.
Můžete to samozřejmě později změnit, doporučujeme nastavit tyto hodnoty ručně podle parametrů připojení vašeho poskytovatele a nějaký ten kilobajt za sekundu klidně přidat. Hlavně je dobré nezapomenout tyto hodnoty upravit v případě, že se vám rychlost připojení zvýší, protože Network Manager skutečně omezuje datový tok do internetu podle tohoto nastavení. Dokáže přitom rozlišit mezi datovým tokem určeným pro internet a datovým tokem na intranet, který pak neomezuje.
Network Manager dokáže zobrazovat řadu informací, jako je zátěž NPU, případně vygenerovaný datový tok tam i zpět, zátěž CPU a další informace. Protože software běží pořád, tyto informace si pamatuje poměrně hodně dozadu a můžete si tak horizontálním posuvníkem zobrazovat historii.
Nám přišla asi nejzajímavější funkce omezování datového toku z/do internetu přímo pro konkrétní aplikaci. Jakmile si nějaká sáhne na internet, Network Manager si ji hodí do seznamu a můžete jí přidělovat datový tok podle potřeby. Na obrázku je FAR Manager stahující cosi z FTP serveru plnou rychlostí. Na dalším obrázku jsme mu rychlost stahování omezili.
Rychlost indikovaná ve FAR Manageru skutečně vykazuje zpomalení, rychlost téměř odpovídá nastavenému limitu. Dané aplikaci můžete přístup na internet zcela zablokovat, což se může hodit, když nechcete, aby vám nějaká aplikace na internet lezla. Na intranet (třeba na síťové disky) se pak nadále dostane. My jsme naopak připojení opět povolili, což se projevilo i na grafu.
Jinak Bigfoot Networks Killer Network Manager toho dokáže ještě více, síťovka řízená PowerPC procesorem je opravdu hodně detailně konfigurovatelná, všechno jsme nejspíše neprošli, ale nenašli jsme např. možnost omezovat pro danou aplikaci jednotlivá spojení podle cílové IP adresy, což by se dalo podle našeho názoru dořešit (úpravou firmwaru pro NPU a zohledněním v ovládacím softwaru, to pochopitelně musí udělat Bigfoot Networks). Takto např. vypadá NetLimiter (ještě ve staré verzi), který to umí, dělá to ale pochopitelně přes CPU (přes NPU by to jistě bylo efektivnější, ale znovu říkáme, že si nejsme jisti, zda to skutečně Network Manager od Bigfoot Networks umí, či nikoli, jen jsme to takhle na rychlo nenašli).
Nemůžeme se však zbavit dojmu, že marketing kolem ní až přehnaně (a spíše nepřesně) uvádí takové věci jako „up to 10× faster networking performance“, z čehož může uživatel mylně nabýt dojmu, že se mu 10× zrychlí připojení k internetu. Co jsme tak pozorovali práci čistě na lokální LAN, nezpozorovali jsme žádné zrychlení např. při kopírování souborů po síti, spíše se nám zdálo, že byla rychlost souvislého kopírování ještě o trochu pomalejší než s běžnými síťovkami (i když zanedbatelně). Problémem je, že k otestování takovéto komponenty bychom potřebovali poměrně kvalitní gigabitové switche, kvalitní a rychlý zdroj dat a v neposlední řadě odpovídající kabeláž (běžně používáme kabely Cat5 na gigabitovou síť, jejich délka není tak velká, aby to působilo nějaké vážné potíže, dá se dosáhnout rychlosti i kolem 80 MB/s, samozřejmě limitující může být i operační systém na těchto PC provozovaný a spousta dalších věcí).
Pro tuto chvíli tedy o Bigfoot Networks Killeru vše. Popojedem…