Zvukovka Creative X-Fi, SATA3 řadič Marvell 88SE9182
Kapitoly článků
Další komponentou, která má ulehčit procesoru, je zvukovka. GIgabyte na tuto desku osadil Creative X-Fi 20K2 s vlastní pamětí a X-Fi Xtreme Fidelity a EAX Advanced HD 5.0 technologiemi. Nechybí pochopitelně podpora Dolby Digital Live a DTS Connect. Zvuk v analogové podobě vylepšují kondenzátory japonské firmy Nichicon, pro výstup na sluchátka (pro přední panel) je tu i dedikovaný zesilovač. Zvuk i síť tedy řeší samostatné čipy po svém, procesor se může plně věnovat hlavní aplikaci a obsluze baterie grafických karet.
O čem se překvapivě mlčí, je u zásobníku – pardon, chladiče jižního můstku umístěný čip Marvell 88SE9182. Pro znalé: to není překlep, nemá to být 88SE9128. Opravdu jde o Marvell 88SE9182. Čím se „…82“ liší od „…28“ či „…30“? Nevíme to jistě, ale jednu věc jsme přeci jen odhalili. Čip je připojen přímo k severnímu můstku (nikoli k jižnímu, jak by se mohlo zdát), a nyní pozor: vede k němu dvakrát tak silná „roura“ v porovnání s 88SE9128/…30. Původní Marvell čipy jsou totiž připojeny přes PCI Express ×1 rozhraní (o rychlosti 5 GT/s, i když v případě některých čipsetů jde pouze o 2,5GT/s připojení), zatímco Marvell 88SE9182 používá (a na desce je to tak skutečně zapojeno) PCI Express ×2.
Takový slot sice neexistuje, ale „elektrickému“ zapojení takové konfigurace nic nebrání. Marvell 88SE9182 má tedy do severního můstku k dispozici propustnost rovný 1 GB/s v každém směru, což je jen tak mimochodem stejná rychlost, jakou severní můstek na této platformě komunikuje s celým jižním můstkem. Na tom už by se nechalo z SSD postavit hodně svižné diskové políčko, hlavně tím pádem takto připojená úložiště nesdílí datový tok se vším, co na jižním můstku visí.