Co je Bigfoot Networks Killer?
Kapitoly článků
Gigabyte G1.Assassin je údajně první deska, která má tuto síťovku integrovanou na sobě (mají ji všechny desky Gigabyte řady G1-Killer). Ať už je její přínos ve hrách oproti tradičním síťovkám typu Realtek, Marvell, Atheros, Intel a další jakýkoli, jednu věc jí nelze upřít. Ovládací software toho umožňuje poměrně hodně nastavit, přičemž tento software z velké části přímo řídí chování čipu. Nechceme říci, že jde o „hardwarové ovlivnění chodu sítě“, protože ono je reálně softwarové, akorát se o to stará software na flash paměti, přičemž jeho zpracování je na onom „síťovém procesoru“. Nestará se o to tedy procesor v patici LGA1366, který se tak může nerušeně věnovat zpracovávání hry (jakoby tyto Core i7 procesory někdy nějaké síťovky zdržovaly ;-).
Na poměrně velkém čipu najdete pouze hezkou nálepku s nápisem „Killer E2100“, pod nálepkou je ukryta pravda o tomto síťovém procesoru.
Ve skutečnosti jde o procesor postavený na architektuře Power, konkrétně PowerQUICC II Pro. Procesor nese jméno MPC8308 a jeho tvůrcem je firma Freescale Semiconductor. Obsahuje e300 Core s vlastními 16 kB datové a 16 kB instrukční cache a sběrnici, na níž je navěšena řada rozhraní, mezi jinými PCI Express (tím je připojen ke zbytku desky), gigabitový ethernet (tím je připojen ven, procesor jako takový umožňuje až dva), DDR2 paměťový řadič (k němu jsou na desce připojeny dva 512MB čipy Samsung) a další rozhraní, z nichž je využito nejspíše SPI pro připojení 8MB flash paměti Spansion, kde je nahrán firmware, který je prakticky operačním systémem této síťovky.
Nejsou využita taková rozhraní, jako je eSDHC nebo USB 2.0. Tento procesor konkrétně běhá na 400 MHz, paměťový řadič na 266 MHz. Má poměrně příjemně nízkou spotřebu, odhadem do 1,5 W (výrobce udává spotřebu při 333 MHz, a to „méně než 1,23 W“. Něco si samozřejmě vezmou i paměti, spotřeba flash čipu bude spíše zanedbatelná.
Zajímavé je, že tento procesor se obvykle používá ve Wi-Fi accesspointech, síťových tiskových serverech a podobných aplikacích. pro účely „herní síťovky“ si jej „přiohnula“ (firmwarem) společnost Bigfoot Networks, která už na jeho bázi (nebo možná na jiném podobném čipu) nabízí i Killer Wireless-N adaptéry. Jinak k systému je připojena na PCI Express ×1 (2,5GT/s) jižního můstku ICH10R.
Před instalací ovladače se síťovka systému nehlásí jako zařízení typu „síťový ethernet adaptér“, ale jako „PowerPC Processor“.