DDR4 a DDR3 fakticky končí. Samsung, Hynix i Micron zastaví výrobu
DDR3 byly na úrovni prototypu představené Samsungem v roce 2005 a k vydání došlo v roce 2007 v souvislosti s čipsetem Intel P35 a socketem LGA-775. Ne ovšem každá deska s touto výbavou DDR3 podporovala, existovaly modely DDR2-kompatibilní, DDR3-kompatibilní i kombinované. Pokud byste se tedy na základě tohoto článku rozhodli „na stará kolena“ nějaké platformě P35 / LGA-775 upgradovat operační paměti, ověřte si před nákupem, že jde skutečně o DDR3 verzi. Podstatě většího rozmachu se však DDR3 dočkaly s procesory Intel Core i7, architekturou Nehalem a socketem LGA-1156 (plus LGA-1366) koncem roku 2008 a pak v roce 2009 s AMD Phenom II X4 a socketem AM3. Zde si zase zaslouží vypíchnout, že procesory Phenom II X4 (a další) podporovaly i DDR2 paměti, díky čemuž je bylo možné osadit do desek se socketem AM2+.
DDR3 (Corsair)
DDR4 měly poněkud táhlejší příchod, mluvilo se o nich již od roku 2005, kdy JEDEC ohlásil zahájení prací na nástupci DDR3. Výroba se rozběhla v letech 2011 a 2012, ale hlavní vlna přišla v až v roce 2015, kdy Intel uvedl Skylake / Core 6000. Zatímco socketem LGA-1151 podporovaly DDR3 i DDR4, na straně procesoru časem vyvstal problém. Ukázalo se, že vyšší napětí DDR3 (1,5V) může poškozovat řadič, a tak padlo doporučení používat s řadou Skylake nanejvýš (původně pro mobilní segment vyvinuté) DDR3L s napětím 1,35V. Poslední generací Intelu podporující čistě DDR4 byl Rocket Lake (Core 11000) a kombinovanou podporu DDR4/DDR5 nabídl ještě Alder Lake (Core 12000). AMD podporu DDR4 v desktopu zahájila v roce 2016 se socketem AM4, původně podporujícím APU Bristol Ridge (desktopová verze Carrizo) postavené na architektuře Excavator, začátkem roku doplněný o dlouho očekávaný Zen (a následně Zen+, Zen 2 a Zen 3).
DDR4 (G.Skill)
Obě generace ale vezmou relativně rychlý konec. Respektive, jak se to vezme. Pro klíčové výrobce jako Samsung, Hynix a Micron se staly nerentabilními a od všech tří velkých hráčů se očekává ukončení jejich výroby v letošním roce. Neznamená to, že tyto paměti zmizí z trhu úplně. Nějakou dobu vydrží skladové zásoby a poptávku budou jistou měrou pokrývat čínští výrobci a menší značky z Tchaj-wanu a Koreje. Nelze však už čekat úroveň kvality a kompatibility obvyklou pro čipy od „svaté trojice“ - půjde spíš o dodržení základního standardu nebo něco málo nad - vyladěné profily pro nízké latence v kombinaci s nejlepšími čipy vybíranými z obrovského vyrobeného množství, už budou minulostí.
Pokud tedy nějaký systém s DDR4 máte a uvažovali jste o upgradu pamětí, bylo by asi moudré si jej nadělit nejpozději pod stromeček, pak už to nejspíš s výběrem bude jen slabší.