DFI CFX3200-DR
Kapitoly článků
Klasické balení DFI s počítačovým hráčem na přebalu obsahovalo až překvapivě málo:
- 4× SATA datový
- 4× SATA napájecí
- 1× Floppy kabel
- 1× IDE 133 kabel
- 1× CD s ovladači a utilitami
- 1× Disketa s ovladači
Jako už bývá tradiční začátek u DFI, chvíli mi trvalo než jsem desku rozjel. Problém byl s paměťmi, jelikož v návodu byla tabulka naznačující zapojení dvou paměťových modulů do 1 a 3 slotu. Jenže tato kombinace v mém případě nefungovala. Až při podrobnějším procházení manuálu jsem si pod tabulkou všiml menšího textu, kde se psalo, že lepší je paměti zapojit do 2 a 4 slotu. Takže v tom mají u DFI pěkný nepořádek a nezbývá než klasický pokus omyl.
Když už zmiňuji počáteční problémy se zapojením paměťových modulů, zaradoval jsem se, když jsem na desce viděl stavový LED displej. Co bylo ale horší, že balení které jsem dostal do rukou, neobsahovalo seznam POST kodů, takže mi byl onen displej platný asi jako mrtvému zimník (pokud mohu soudit podle značně opotřebeného obalu a roztrhaných sáčků uvnitř, deska již prošla několika redakcemi, takže je možné, že některá z nich zapomněla seznam POST kódů do balení vrátit).
Na obrázku chybí odpojený Karajan modul (vlevo mezi konektory), který obsahuje 8kanálový zvukový kodek Realtek ALC882, který podporuje HD Audio. Tento kodek obsahuje pět 24bit stereo DAC a trojici 20bit DAC. Vzorkovací frekvence činí 192 kHz.
Již na první pohled je patrné, že layout se od Abitu a Asusu liší. V DFI umístili paměťové sloty na levou stranu vedle patice procesoru. Pravděpodobný důvod tohoto řešení je v přiblížení procesoru k napájecím konektorům a zkrácení napájecích cest. Nevýhodou tak ale může být použití většího chladiče CPU v menších skříních. Mohlo by docházet ke kolizi mezi mechanikami a pasivem.
Co se týká rozmístění ostatních komponent, lze říci, že se DFI poučilo. Konkrétně mám na mysli umístění aktivního chladiče čipové sady, který už není vedle slotu pro grafickou kartu, ale mezi nimi. Díky tomu je možné aktivní chlazení vyměnit třeba za vodní a nebude problém s kolizí s grafickou kartou.
Jako rozumné považuji umístění PCIe slotů. Díky tomu bude i při použití dvou grafických karet (třeba v režimu CrossFire) možné osadit dva volné PCI sloty a jeden PCIe ×1 slot.
Pro náročné uživatele a overclockery, kteří zkouší mnoho různých nastavení, je určena dvojice tlačítek pro zapnutí/vypnutí a resetování systému. Odpadá tak tradiční přejetí šroubovákem přes kontakty nebo lžičky (ta bývá po ruce nejčastěji).
Podobně jako u Abitu, DFI již přestalo používat starší COM a LPT porty. Místo nich je zde zapojený Karajan modul, který přidává zvukové konektory. Dále jsou na desce dva cinch vstupy/výstupy.
Co se týká ostatních konektorů, zaujme především cekem 6 USB. Díky tomu je celkový dostupný počet USB stejný jako u Asusu nebo Abitu, a to u DFI nenajdete v balení žádný bracket.
Podobně jako Asus, i DFI integruje na svoji desku dva síťové čipy. Jeden připojený pomocí PCIe a druhý přes klasickou PCI. Pokud jsou mé počty správné, mohl být i druhý síťový čip připojen přes PCIe. Celkově je k dispozici 40 PCIe linek. Z toho je 32 pro grafické sloty PCIe ×16, 2 linky napájí dva volné PCIe ×1 sloty a jedna míří právě do síťového čipu. Abych ještě nezapomněl, 4 PCIe linky jsou určeny pro připojení SB ULi M1575. Zůstává tak jedna volná nevyužitá PCIe linka, která mohla být využita na druhý síťový čip.
Okolí jižního můstku je značně přeplněno. To je především kvůli umístění severního a jižního můstku. Na fotce si pak můžete všimnout dvou tlačítek pro start a restart systému a především pak externího SATA čipu. Jedná se o RAID řadič od firmy Silicon Image s označením Sil3114. K systému je připojen pomocí PCI a podporuje 1,5Gbps disky v režimech RAID 0,1 a 0+1. Je docela škoda, že výrobce sáhl po tomto starém řešení a nevybral Sil3132 podobně jako Abit a Asus. Stejně si myslím, že 6 SATA konektorů je stále dostačujících, zvláště, když deska obsahuje další dva PATA kanály pro celkem 4 PATA zařízení.
Jak jsem psal již u Asusu, všechny desky mají jižní můstek ULi M1575 revize A1 a DFI není výjimkou. Na obrázku si pak můžete všimnout, že stejně jako ostatní velcí výrobci i DFI používá barevně odlišené konektory pro připojení tlačítek zapnutí, restartu a LED diod.
BIOS
Částečně jsem již v úvodu naznačil, že tato deska je pokladem pro každého, kdo touží dostat ze svého počítače maximum. K tomu slouží v BIOSu položka Genie BIOS Setting. Zde lze měnit vše, počínaje rychlostí systémové sběrnice, sběrnice PCIe, nastavení HT, napájení CPU, čipové sady i pamětí. Výrobce se v možnosti napájení pamětí jistě snažil vyjít vstříc firmám OCZ a Mushkin, které umožňují dosáhnout vysokých frekvencí s napájením daleko přes 3 V. Značně rozsáhlé je i nastavení časování pamětí.
Položek je zkrátka tolik, že se v jejich záplavě může ztratit i zkušený uživatel. Všechna tato nastavení spolu s kvalitním čtyřfázovým napájením dávají dohromady neuvěřitelné možnosti.
DFI umožňuje nastavit hodnotu napájení procesoru v klasickém rozmezí 0,8 - 1,55 V a navíc pak zvyšovat procentuálně. Osobně toto řešení nemám rád, protože jsem líný při každé změně napětí brát kalkulačku a počítat, kolik že bude ta výsledná hodnota napětí procesoru. Výrobce místo toho mohl zvolit klasickou nabídku s celkovými hodnotami. Každopádně ale musím říci, že celkové možné napětí, které lze do procesoru v desce DFI pustit, překračuje rozumné meze (maximum je určeno snad jen pro pokusy s tekutým dusíkem).
Rozhodně zajímavá je i možnost nastavení PCIe. Díky tomu lze detailně nastavit maximální spotřebu grafické karty (skrz základní desku, jelikož výkonné karty ještě mají samostatné napájení přímo ze zdroje, které tímto není ovlivněno) a rovněž lze do PCIe slotů pustit o 10% více proudu jako u desky Asus.
Podle informací z internetu jde při dobrém nastavení získat několik procent grafického výkonu navíc.
Jak si můžete všimnout, při nastavování maximální spotřeby grafické karty z desky lze zadat až 250 W. Ale podle specifikací PCIe je maximum pro slot ×16 právě 75 W. Takže nevím a ani nemohu vyzkoušet, zda se opravdu DFI podařilo napájet grafickou kartu se spotřebou až 250 W jenom z desky!!
Nastavení pamětí bych prohlásil za klasiku v podání DFI. Položek je moře a nastavit se dá snad vše co vás napadne. Jen bych varoval nezkušené uživatele, že nejlepší nastavení desky DFI co do rychlosti a stability může zabrat i několik desítek restartů!
Nesmí chybět ani CMOS Reloaded, který umožňuje uložit si 4 různé profily, prakticky něco podobného jako u Abitu, ale ten to umí z prostředí Windows.
Na závěr ukázka možnosti nastavení ventilátorů. I když nemá tolik položek jako Abit nebo Asus, byl jsem překvapen rychlosti ventilátorů. Byla o hodně nižší než u konkurence.