Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Závěr

DFI LANPARTY UT CFX320-DR
Dnešní recenze se podívá na zoubek trojici nových základních desek s čipsetem ATI CrossFire 3200 a porovná je proti již osvědčeným deskám Gigabyte K8NXP-SLI a Abit AX8 s VIA K8T890. Obě poslední zmiňované desky se staly synonymem pro to nejlepší s daným čipsetem.

Socket 939 nebo AM2

Ještě před samotným shrnutím musím zalitovat, že české zastoupení EPoXu nebylo schopné na testy dodat desku se severním můstkem ULi a vlastně kvůli této desce se celý test značně protáhl. Po více než měsíci čekání a stálého „Už bude“ jsme se proto rozhodli dokončit tuto recenzi bez desky EPoX. Velká škoda, mohlo se jednat o velkou recenzi a krásný přehled čipsetů.

Koupit či nekoupit Socket 939. Tak asi bude znít otázka mnoha z vás. Jistě se jedná o oprávněnou otázku vzhledem k příchodu socketu AM2. Ale jak už první testy ukázaly, výkonnostní rozdíl mezi procesory pro AM2 a socket 939 prakticky není. Rozhodovat by tak měla především vaše aktuální situace. Tím mám na mysli, zda uvažujete o upgradu stávající sestavy nebo o nákupu sestavy nové.

Zde se můžeme podívat na varianty:

  • V případě že upgradujete vaší sestavu a chcete použít stávající paměti DDR, asi bych neváhal a zakoupil desku se socket 939. Za vhodný výběr považuji ATI CrossFire 3200 (třeba dnes recenzovanou desku Abit AT8-32X nebo DFI CFX3200-DR) nebo nForce4.
  • Pokud kupujete levnou sestavu pro méně náročné hry nebo „multimedia“, jak se těmto sestavám v prodejnách říká, a upgrade příliš neprovádíte, pak bych s klidným svědomím sáhl po základní desce se socketem 939 klidně ve spojení s VIA K8T890.
  • Pokud kupujete novou herní sestavu AMD, pak asi nemá cenu vybírat nic jiného než AM2 včetně DDR2 pamětí. Do budoucna se vám to může hodit i s ohledem na fakt, že „AM3 procesory“ půjdou dát do AM2 socketu (pokud se tedy někdejší zpráva potvrdí).

Při výběru základní desky pro levné nebo „multimediální“ sestavy bych bral čipset VIA z prostého důvodu. Tato čipová sada sice není tak vybavená jako nForce, ale neznalí uživatelé se tak vyhnou případným problémům s nekompatibilitou disků a některých dalších komponent (například některé desky s nForce4 si nerozumí se zvukovými kartami Creative X-Fi a končí to i modrou smrtí).

Závěr

Škoda, že není žádný výrobce, který by dělal základní desku s následujícími vlastnostmi:

  • BIOS DFI křížený s Abitem
  • Layout DFI
  • Přetaktování DFI
  • Výbava DFI křížená s Abitem (tedy 2x LAN, 6x SATA2)
  • Audio a Software Abitu

Pak bych byl opravdu spokojený a jednalo by se o nejlepší desku pro velmi náročné uživatele.

Abit AX8

Abit AX8 2.0Abit AX8 je typickým zástupcem základních desek s čipovou sadou VIA K8T890. Je tedy vybaven pasivním chlazením čipsetu a neprodukuje žádný přebytečný hluk. AX8 je také nejlevnější deskou v testu, přičemž její cena dosahuje zhruba 40 % ceny našlapané DFI. Spoustu drobností jí pak potenciální zákazník vzhledem k ceně, která se pohybuje kolem 2 700 Kč, jistě odpustí.

Klady Zápory
+ Pasivní chlazení
+ Nastavení v µGuru (včetně ventilátorů)
+ Stavový displej
+ Abit software
+ cena
- Nevhodné umístění napájení
- Přídavný SATA řadič připojený přes PCI
- Nejslabší vybavení v testu

Gigabyte K8NXP-SLI

Gigabyte K8NXP-SLIGigabyte má již tradičně velmi dobře vybavené desky a ani tato není výjimkou. Deska obsahuje prakticky vše, na co si vzpomenete, včetně FireWire 800.

S cenou je na tom Gigabyte přeci jen o dost hůře než AX8. V jeho prospěch ale hovoří našlapaná výbava v čele 800Mbit Firewire. Pokud vám tedy cena přibližně 4 500 Kč připadá ještě zkousnutelná, není co řešit.

Klady Zápory
+ DualBIOS
+ FireWire 800
+ Hodně i když pomalých SATA konektorů
- Slabší BIOS
- Hlučný chod - mizerný chladič čipsetu
- Přídavný SATA přes PCI

Asus A8R32-MVP

Asus A8R32-MVP DeluxeOsobně je tento Asus pro mě co do výsledků trochu záhadou. Proto na něj zbylo jasné 3. místo bez nároku na postup vzhůru mezi nejlepší dvojici.

Asus vás vyjde o nějakých pět stovek levněji než Gigabyte, takže záleží jen na vás, zda raději zmiňovaný rychlejší Firewire u Gigabyte, nebo například rychlý SATA řadič připojený přes PCIe a k tomu ušetřených pár korun.

Klady Zápory
+ Pasivní chlazení
+ Dva PCI sloty i při dvou grafických kartách
+ Přídavný PCIe 3Gbitový SATA řadič
- Slabší výsledky
- Otáčky ventilátoru
- Nemá stavový displej

Abit AT8-32X

Abit AT8-32XVýkony směřovaly tuto desku na post nejvyšší, přeci jen BIOS a layout umístil tuto desku na 2. místo. Při výběru mezi Abitem a DFI záleží pouze na vašich požadavcích a co přesně od desky očekáváte.

AT8 představuje jeden z vyšších modelů desek v nabídce společnosti, jeho cena se však pohybuje kolem 3 900 Kč, tedy ještě o fous levněji, než Asus. A s výbavou na tom rozhodně není špatně.

Klady Zápory
+ Dobrý BIOS
+ Stavový displej
+ Pasivní chlazení
+ Abit Software
+ Dobré audio včetně Dolby
- Pouze 1 PCI při osazení obou grafických slotů
- Musí být zapojeno přídavné napájení přes Molex

DFI CFX3200-DR

DFI CFX3200-DRPo zvážení všech pro a proti se na prvním místě ustálila základní deska DFI CFX3200-DR. Mezi hlavní klady patří prvotřídní BIOS, dobré výsledky v testech a slušné vybavení.

Ale i takto skvělá deska má své negativum. Asi vás nepřekvapí, že je jím cena. Ta se totiž pohybuje nad hranicí 6 000 Kč, pročež hluboko pod sebou nechává všechny ostatní desky v tomto testu. Vlastnostmi vynikající, ale pokud se zamyslíte například nad tím, že při koupi AX8 vám v měšci zbyde ještě přes tři tisíce dukátů, za které se dá dnes koupit třeba AMD Athlon 64 3800+, pak bude vaše rozhodování vpravdě jednoduché. Buď chcete ultimátní vlastnosti a pak vás vysoká cena za DFI nebude trápit, anebo máte „jednu kapsu prázdou a druhou vysypanou“ a pak vaše cesta povede k levnější základní desce. Rozhodnutí je na vás.

Klady Zápory
+ Velmi dobrý BIOS
+ Dobrý layout
+ Tlačítka start/reset (vhodné pro OC)
+ Vybavení
- Přídavný SATA řadič přes PCI
- Trochu boj při prvotním zapojení pamětí
- Vysoká cena

Poděkování

Za zapůjčení produktů pro účely testování děkujeme firmám:

Abit logo BGS LEVI logo LOSAN Computers logo Fox Computers logo Gigabyte logo
Abit AX8
Abit AT8-32X
Asus A8R32-MVP DFI CFX3200-DR Paměti Corsair 2×1 GB Gigabyte K8NXP-SLI

Diskuse ke článku Staré versus inovované: VIA a nForce4 proti ATI CrossFire 3200

Pátek, 19 Leden 2007 - 22:16 | Anonym | Pokud autor testu neumí v BIOSu A8R32 najít...
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 19:56 | Anonym | no Asus tu disketu dodat mohl, ale ta disketa je...
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 14:22 | Martin Bartoň | paja666: Díky, je to opravené.
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 13:46 | Anonym | autor pise ze musel ist vytvorit disketu k...
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 13:18 | Anonym | Mala chybicka v tabulce na prvni strane. U...
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 10:44 | Anonym | Pěkná recenze. Ještě bych přidal, že VIA má...
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 10:31 | Anonym | z vlastnej praxe je to asi tak ze neznaly a...
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 09:19 | WIFT | >> _666: Zkus se vcítit do role...
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 08:39 | Anonym | pokial niekto robi recenziu na test zakladnych...
Pondělí, 21 Srpen 2006 - 04:17 | Anonym | Prophet: na nejaky Sapphire Pure-neco ...

Zobrazit diskusi