Výsledky testů - pokračování
Kapitoly článků
(V fps – frames per second)
(V fps)
Hra Quake 3 odráží především paměťovou propustnost a grafický výkon se na výkonu nijak nepodepisuje. Nejlépe si vedly Abit AT8-32X spolu s DFI CFX3200-DR. Ostatní desky již lehounce zaostávaly.
(V fps)
Poslední herní test ukazuje na dvě informace. Jednak první dvě desky jsou naprosto vyrovnané (tedy Abit AT8-32X a DFI). A pak také, že výkon Asusu se podivně snížil při testu se zvukem, zatímco při testech bez zvuku dosahoval podobných výsledků jako dvě zbylé desky s ATI CrossFire 3200, po aktivaci zvuku se propadl až na konec celého startovního pole.
(V procentech – méně je lépe)
V testu RightMark 3D sound se testuje zatížení procesoru při přehrávání 2D, 3D a 3D+EAX zvuku. Nejlepší je proto dosáhnout co nejnižších hodnot.
Nejlépe se tohoto úkolu zhostila základní deska Abit AX8, která ale podporuje pouze 6kanálový zvuk (podle mého skromného názoru bohatě dostačující pro většinu dnešních reprosoustav). Zatížení procesoru v této desce se při přehrávání pohybovalo okolo 7 procent. Na druhé straně dopadl nejhůře Asus, jelikož jeho zatížení při přehrávání 3D zvuku se pohybovalo přes 10%. Zajímavé je také vytížení CPU při přehrávání 2D zvuku, kde nejhůře dopadla deska Gigabyte.
(V sekundách – méně je lépe)
Test probíhal jako kopírování dat přes 1000Mbitovou síť. Na straně jedné byl testovaná deska, na straně druhé pak sestava s Pentiem 2,4GHz a deskou Intel 875P, kde je síťový čip připojen přes CSA sběrnici. Celý přenos byl měřen programem DUmeter, který měřil kromě času a množství přenesených dat i průměrnou a maximální přenosovou rychlost.
Celkově nejsou žádné velké rozdíly, jen Abitu AX8 se vedlo trochu hůře než ostatním. Nevím, do jaké míry to bylo dáno čipem IC+ IP1000A. Konkurence použila povětšinou čipy Marvell.
Testy diskového subsytému
Dnešní recenze by nebyla úplná bez důkladného testu diskového subsystému. Pro tento účel jsem si vzal již zmiňované disky a doplnil je ještě o externí Western Digital Media Center s kapacitou 320 GB, který lze připojit jak přes USB, tak i FireWire. Díky tomu se můžeme podívat, zda má ATI potažmo ULi nějaké problémy s USB podobně jako starší ATI SB450.
Testování probíhalo pomocí programu HD-Tach.
Při testování PATA disků se nejlépe dařilo desce Gigabyte, která používá čipset nForce4. V závěsu pak byl Abit s VIA K8T890+VT8237R. Teprve pak trojice desek s ULi M1575 a na úplný závěr externí čip VIA VT6421L, kde si pod koncovým L představuji něco jako Light verzi bez výkonu.
Jinak i zde se ukazuje, že Asus má trochu slabší diskový subsystém a ztrácí na své dva kolegy s ATI a ULi čipsety.
Testování SATA disků bylo opravdovou lahůdkou. Výsledků je tolik, že neztratit se v hromadě čísel mi dalo velkou práci. Rád bych ale upozornil, že testovaný WD Raptor 36GB je už poměrně starý a čísla ze SMARTU hovoří o posmrtném životě, proto tento disk nesrovnávejte s jinými. Slouží pouze pro srovnání desek.
V testech SATA disků se nejlépe vedlo ULi čipsetu a externímu čipu Silicon Image 3132. Obě řešení se umístila na čele výkonnostního žebříčku. Nejhůře se pak vedlo čipu Silicon Image 3114 a podivný výkon podal také Asus v kombinaci se Samsungem.
Na výsledcích burst rate si můžete pěkně všimnout, která deska či řadič podporují SATA 3Gbps.
Testování disku připojeného přes USB odhalilo, že ATI+ULi desky už nemají onen velký problém s rychlostí USB, ale i tak se zatím nedotáhly na čipset nForce4, který jasně vede.
Papírově nejlepší předpoklady měla deska Gigabyte, která jako jediná v testu podporuje FireWire 800 (bohužel tuto rychlost nemohu vyzkoušet, nemám potřebný rychlý disk). Ale v tomto testu to dopadlo trochu jinak, a Gigabyte byl předběhnut dokonce od DFI s VIA VT6306. Každopádně na prvních dvou místech se umístily desky s čipem Texas Instruments.
Shrnutí výkonnostních testů
Na závěr výkonnostních testů by se slušelo opět drobné shrnutí.
Tabulka zobrazuje výkonnostní průměr bez posledních dvou testů, tedy bez RightMarku a bez testu kopírování přes LAN. Snažil jsem se tak o co největší reálnost výsledku.
Z tabulky je dobře patrné, že první místo získávají ruku v ruce Abit AT8-32X a DFI CFX3200-DR. Obě tyto desky dosáhly shodně dobrého výsledku. Dokonce se trochu vzdálily od ostatních desek.
Na třetím místě je Asus A8R32-MVP, jehož výsledky byly mnohdy nevyrovnané a některé mě vyloženě zaskočili – především při srovnání s konkurencí se stejnými čipy a čipsety.
O poslední příčku se pak dělí Abit AX8 a Gigabyte K8NXP-SLI. Obě desky podávaly poměrně konzistentní výkony v celém průběhu testu.