Epyc Zen 2 výkonem v GeekBench výrazně překonává 4× draží Xeon platformu
Zatímco po dlouhá léta neměl Intel potřebu nijak komentovat situaci kolem metodiky testování procesorů, v posledních měsících se s událostmi kolem různých utilit měřících výkon doslova roztrhl pytel. Můžeme zmínit, že test UserBenchmark byl z ničeho nic změněn tak, aby ve svém výsledném skóre prakticky ignoroval výkon naměřený na více než čtyřech procesorových jádrech.
Intel při několika případech zkritizoval test CineBench. Ten sice existuje dlouhá léta, stále je široce používána verze, která vznikla dávno před vydáním konkurenčního Zenu, AMD nemá s autorem testu nic společného, ale marketing Intelu si tento test vzal jako modelový příklad neobjektivního testování.
Při poslední příležitosti navíc Intel odprezentoval, že nejobjektivnější by bylo používat test SysMark, který testuje kancelářskými aplikacemi a za jehož zrodem stál právě Intel. Členem neziskovky BAPCo, která sice formálně přijímala nové členy (mimo spoluzakládající Intel) se sice mohla stát kterákoli společnost, ale reálně neměly ostatní firmy na podobu testu vliv, což vedlo k ukončení členství AMD a Nvidie. Dalším z kritizovaných faktů bylo, že SysMark sice provedl bezmála 400 testů, ale výsledné skóre bylo z drtivé většiny počítáno z těch dílčích testů, ve kterých měl Intel navrch.
Ač je snažení Intelu pochopitelné, ukazuje se, že jde v podstatě o bitvu s větrnými mlýny. Výsledky publikované redakcí webu Servethehome totiž ukazují, že se na vzájemné pozici soudobých produktů Intelu a AMD nic nemění, ani když je CineBench vynechán. Redakce Servethehome totiž dostala do rukou dvosocketový server s procesory Epyc 7742 (Zen 2), který tedy nabídl v součtu 128 jader a 256 vláken. Pro srovnání byl proti němu postaven server Dell PowerEdge R840 se čtyřmi Intel Xeon 8180M procesory o celkem 112 jádrech a 224 vláknech.
AMD Epyc 7742 (×2) vlevo, Intel Xeon 8180M (×4) vpravo
Výsledek naměřený pod Linuxem v GeekBench 4 ukazuje, že platforma postavená na Epycu disponuje o 25 % vyšším procesorovým výkonem (jednojádrový výkon můžeme směle ignorovat, pro ten si >100jádrový server nikdo pořizovat nebude). O čtvrtinu výkonnější platforma s procesory AMD Epyc je přitom 4× levnější než platforma s procesory Intel Xeon.
Lze říct, že GeekBench 4 není nástroj, který vznikl za účelem testování serverů, na druhé straně dokáže efektivně a kontinuálně vytížit vícejádrové systémy, takže se jeho chování v základních aspektech podobá zátěži, která může na podobně koncipovaných serverech běžet. Konec konců i kdyby si Intel v jiném testu vedl o celých 25 % lépe, stále to na výsledku mnoho nezmění - poměr cena / výkon u Xeonu v takovém případě nebude 5× horší, ale pouze 4× horší.