Zen 7: +20 % IPC, 1,4nm proces, až 33jádrové 3D čiplety
O množství variant, včetně existence 3D verze Zen 7, jsme si psali včera. Ta však není jedinou novinkou, takže si je projdeme postupně.
Slajd AMD, který zveřejnil YouTube kanál MLID, představuje čtyři varianty jádra. Krom standardní (Classic Core), která je primárně zaměřená na IPC, sekundárně na frekvenci a terciárně na efektivitu, jde o již známá Dense jádra (také značená jako „c“), u kterých má efektivita přednost před frekvencí. Zdá se však, že od generace Zen 7 bude i tato verze zvládat o něco vyšší takty.
V souvislosti s příští generací procesorů od AMD jsme již mluvili o tzv. Low Power jádrech, pro něž je prioritou nízká spotřeba a nízká plocha, bez ohledu na IPC a frekvence. Jejich cílem je využití v centrálních čipletech, aby procesorové čiplety mohly být vypnuty v okamžiku, kdy neběží žádná významná zátěž. To má smysl zejména v mobilním segmentu. IPC v je v takové situaci vedlejší, mimo zátěž je poměrně nepodstatné.
Zen 7 (MLID)
Dosud neuváděnou variantou je efektivní (Efficiency) jádra, kde má prioritu efektivita a na druhém místě stojí IPC. Půjde o obdobu Dense jader, ale bez ambicí co do podpory vyšších taktů. Taková jádra patrně míří na handheld a mobilní úsporná zařízení. Poslední variantou jsou (již včera zmíněná) 3D jádra, jejichž cílem by mělo být IPC, zatímco ostatní prvky půjdou stranou.
Zen 7 (MLID)
Zatímco se Zen 6 se očekává serverový 32jádrový čiplet, Zen 7 počítá se 33jádrovým vrstveným (3D) čipletem. Měl by vycházet z křemíku nesoucího 11×3 jádra, který bude navrstven na křemík s L3 cache, 7MB buňkou pro každé jádro (viz obrázek výše). To znamená 231 MB pro celý čiplet. Proč 33 jader? Zjevně nejde o to, že by cílem AMD bylo zvýšit počet jader o jedno. Zen 7 má využít 1,4nm proces TSMC a lze očekávat, že jeho cena bude vysoká a výtěžnost nikdy nedosáhne 100 %. Vypadá to, že při tomto počtu jader AMD vyšlo, že už se prostě vyplatí věnovat prostor jednomu navíc. Díky tomu, i při jednom defektu na čiplet, bude AMD schopná jako 32jádrový použít a prodat téměř každý vyrobený kousek křemíku. Křemík s 33 jádry a 231 MB L3 cache se tak nejspíš bude prodávat jako 32jádrový s 224MB cache. Tato V-cache (a nejspíš i jiné varianty) budou vznikat na 4nm procesu (nejspíš TSMC).
Zen 7 (MLID)
Cílem jádra Zen 7 má být dosažení 20% nárůstu IPC ve SpecINT17, tzn. v celočíselných výpočtech. Je potřeba říct, že v nějakém aplikačním průměru se může IPC o pár procent lišit, protože každá zátěž má trochu odlišné požadavky. MLID očekává průměrný nárůst IPC o 15-25 %. Osobně bych se klonil spíše k 15-20 %. Pokud totiž AMD zmiňuje cíl v souvislosti s celočíselnými výpočty, je pravděpodobné, že v FP bude nárůst nižší, takže i celkový průměr bude spíše pod 20 %.
Odhaduje se, že na tape-out by mohlo dojít v říjnu příštího roku, z čehož MLID odvozuje vydání koncem roku 2027 nebo začátkem roku 2028. To by znamenalo, že by vydání následovalo rok (nebo rok a něco málo) po tape-out, což vyžaduje naprosto bezproblémový scénář. To samozřejmě není nemožné, ale blíže realitě bude vydání tak 18 měsíců po tape-out, tedy nejdříve na jaře 2028. I to by bylo docela pozitivní, protože vydání Zen 6 očekáváme ve druhém pololetí roku 2026 a obligátní dvouletý interval by naznačoval spíš druhé pololetí 2028.
Závěrem je potřeba zdůraznit, že toto jsou poměrně předběžné plány AMD. Pokud tape-out nastane v říjnu 2026, pak bude první křemík existovat na jaře 2027. Zda vzniknou všechny verze existující na papíře, nebo jen některé z nich, nebo zda se plány upraví, bude záviset mimo jiné na tom, jak dopadne první křemík, ale i na stavu trhu a poptávce v různých segmentech.