Evolve Pulse 80+ 500 W: „omylem“ uvedená certifikace 80+?
Kapitoly článků
Tentokráte máme co do činění se zdrojem s cenou lehce pod 1000 Kč, spadá nám tak do nižší části kategorie mainstream (1,5–2,99 Kč/W), podobně jako Corsair VS450. Cena za watt mezi těmito dvěma je vůbec velmi podobná, uvidíme tedy, kam se Evolve Pulse 80+ postaví z hlediska laťky nastavené „VS450kou“.
Jak na sebe jen tak mimochodem prozrazuje na webu Evolve, za touto značkou stojí jeden z českých gigantů, Abacus. Výrobky jsou v podstatě klasická neznačková čínská produkce brandovaná vlastní značkou. Tak je tomu i u zdrojů Evolve Pulse 80+, za které je odpovědná Guangzhou AOJIE Technologies CO., Ltd. Ta vyrábí i vlastní zdroje pod značkou SAMA, které certifikát 80+ obdržely.
U Evolve tomu tak ovšem není. Zdroj Pulse 80+ 500 W stojí na platformě SAMA600AS, tedy nejspíš té samé, která certifikací prošla, tudíž zde existuje jistá záruka, že mi během testování nechytne plamenem a ještě k tomu zvládne i slušnou účinnost. Ovšem pod samotnou značkou Evolve zdroje certifikovány nikdy nebyly, tudíž nevzniká nárok na označování certifikátem 80 PLUS.
Ačkoli svou angličtinu rozhodně nepovažuji za nějak výrazně dobrou (i ten FCE jsem dal jen tak tak (:), přeci jen se mi zdají poslední dva řádky o ztrátě záruky psané tak nějak víc v chinglish než v angličtině. Ale viděl jsem i horší. Za pozornost stojí uvedené dvě větve +12 V, jak to s nimi skutečně je samozřejmě zjistíme…
Podobně jako s logem 80+ je tomu i s manuálem, který v jedné várce údajně nedopatřením chyběl, což již má být v dalších napraveno. To sice nemohu potvrdit, ale vypadá to pravděpodobně. Zdroj, který jsem obdržel, byl vyroben již koncem srpna 2011, což je nějaký ten úplněk… Jelikož ani na webu Evolve manuál k dohledání nebyl, dostal jsem jej v PDF e-mailem. Kdo by měl zájem, stahujte zde. (Později byl dodán i na web Evolve, tudíž se k němu dostanete i tam).
Výbava, vnější provedení
Manuál v krabici tedy chyběl, našel jsem tam ovšem alespoň samotný zdroj a napájecí kabel. Krabice má madlo, takže na té jedné cestě z obchodu se dá dobře přenést a nejspíš přežije i náraz autobusu (jestli to přežije zákazník je ovšem otázka) díky obalení pěnou. To by si zasloužilo i půlbodík navrch…
Kryt zdroje je vyroben z 1mm plechu se zajímavým černým práškovým lakováním, textura mi připomíná jemné pozinkování. Pečetní nálepka je takové levnější produkce, pevná je jak provaz a bez jakýchkoli potíží šla bez poškození sundat a nalepit kamkoli jinam. Jak jsem již naznačil v úvodu, celkem se bojím, že značná část rozpočtu na tento zdroj padla právě na kryt a oflexování všech kabelů, kvůli čemuž se nedostalo na součástky uvnitř. Samotné vodiče jsou všechny 18AWG, s výjimkou dvou přídavných zemí na PCIe (2× 20AWG), které jsou napojeny na dvě země v „šestipinu“. No, budiž. Kabely máme konkrétně tyto:
- Main ATX (20+4pin): 51 cm
- ATX 12 V (4+4pin): 60 cm
- 2× PCIe (6+2pin): po 51 cm
- 4× peripheral molex: 2× po 51 cm, 2× po 66 cm
- 4× SATA: 2× po 52 cm, 2× po 77 cm (uff, na to mi skoro nestačila ruka s metrem)
- 1× molex pro disketovou mechaniku: 81 cm (asi budu potřebovat prodloužit kosti)
Průvan má na starost sytě rudý 12cm ventilátor aobos AY1225S12L03-18. Jedná se o jakousi über generickou čínu, o které jsem nezjistil vůbec nic. Schválně jsem se kouknul dovnitř a podezření se potvrdilo, namísto vazelíny se rotor koupe v oleji. Že ten se časem odpaří/nasaje do prachu a rotor zadře je pouze otázkou času. Navíc tu máme oblíbenou fólii, naštěstí překrývá jen kousek.