Proč Felixův skok není tak výjimečný
Kapitoly článků
Na první pohled do hlubin internetu by člověk mohl nabýt dojmu, že Felixův seskok přišel jako blesk z čistého nebe a obrovsky posunul lidské možnosti. My v žádném případě nechceme jeho výkon znevažovat. Každý jednotlivý člen redakce by dostal infarkt možná ještě na zemi, natož aby vůbec v přetlakové kabině někam vystoupal. Empirické zjištění říká, že průměrný redaktor DIIT dostává závrať ve výšce 3,9 metru, nikoli 39 000 metrů :-). Tolik tedy všechna čest k Felixovu výkonu, ale je třeba konstatovat fakta a tak říkají toto: jeho seskok je jen malý evoluční krok.
Projekt Red Bull Stratos, jehož vyvrcholením Felixův seskok byl, navázal na projekty Manhigh a Excelsior, v jejich rámci americká armáda a NASA vyvíjela technologie a zkoumala vliv prostředí na člověka v extrémních výškách. Byl to právě mladý pilot Joe Kittinger, který v rámci těchto projektů dosáhl do neděle platných rekordů a který byl Felixovou spojkou se světem v řídícím centru mise Red Bull Stratos. Joe Kittinger přitom svých výkonů dosáhl v počátcích výzkumu pobytu člověka ve vesmíru, s technologiemi, kdy plasty, kompozitní materiály či uhlíková vlákna byla stále ještě spíše sci-fi, než realitou a v balónové kabině, která nebyla přetlaková - k ní se ostatně ještě vrátíme, až si budeme povídat o Davidu Simonsovi, Kittingerově kolegovi z projektů Manhigh a Excelsior.
Je třeba si uvědomit, že to, co Felix Baumgartner v neděli předvedl, zvládl Joe Kittinger před více než půl stoletím s technickými prostředky daleko nižší úrovně, zejména konstrukce skafandrů od té doby udělala obrovský skok, což je dobře vidět i na občasných EVA osazenstva ISS, jejichž skafandry mají k neohrabanosti prvních EVA z doby Sojuzů a Gemini hodně daleko. Odvahu obou mužů to ale samozřejmě nesnižuje.