Proč nešlo o seskok z hranice vesmíru a další perly
Kapitoly článků
Tak a dost už rýpání do bezmezné adorace Felixe Baumgartnera, která v těchto dnech probíhá. Na závěr snad jen nějaké ty perličky.
Na mnohých webech jsme se mohli dočíst titulky jako Felix Baumgatrner seskočil z hranice vesmíru a podobné. Této hranici se Felix ani vzdáleně nepřiblížil. Jeho seskok probíhal z výšky 39 kilometrů, přičemž hranice vesmíru je mezinárodní dohodou stanovena na 100 km.
Nazývá se mimochodem Kármánovou hranicí podle maďarsko-amerického vědce Theodora von Kármána, který propočítal známou skutečnost: se vzrůstající výškou a klesající hustotou vzduchu potřebuje letadlo větší plochu křídel, resp. vyšší letovou rychlost, aby dosahovaný vztlak byl dostatečný pro udržení stroje ve vodorovném letu. A existuje pochopitelně jistá hranice, kdy potřebná rychlost letadla již dosáhne orbitální rychlosti a tudíž v tu chvíli se již nebavíme o vodorovném letu letadla s křídly, nýbrž o - volně řečeno - družici, tedy tělese obíhajícím Zemi rychlostí potřebnou pro udržení na orbitě (a naopak pro kosmická tělesa je daná hranice již dostatečná z hlediska téměř absentujícího nežádoucího tření v atmosféře). Tato hranice samozřejmě není přesně 100 km, její hodnota se mění s atmosférou, ročními podmínkami, činností slunce a jinými faktory, ale smluvně je stanovena a mezinárodní federací uznávána 100km hodnota jako limit pro prohlášení osoby za kosmonauta/astronauta - právě proto mnozí piloti z experimentálního projektu raketového letounu X-15 byli prohlášení za kosmonauty - létali totiž ve 100km+ výškách.
Největší perly ale padaly z webu blesk.cz. Jeho autoři nejprve Felixovi přisoudili překonání rychlosti světla, poté rychlosti vzduchu, aby vše dovršili fotografií Felixovy matky, pod kterou bylo napsáno, že s ním po celou dobu letu komunikovala. Pokud ale víme, Einsteinova Teorie relativity je stále v platnosti a s Felixem komunikoval jen a pouze Joe Kittinger, nikdo jiný. Musíme tak dát blesku za pravdu pouze co se týče překonání rychlosti vzduchu: ve výškách, z nichž seskakoval, se rychlost vzduchu pohybovala kolem 30 km/h a tu jistě svým skokem překonal :-).
Jinak Felix se stal samozřejmě terčem mnoha obrázkových parodií, některých trapných, některých naopak velmi vtipných, ale to už necháme na vašem osobním vkusu. My Felixovi ještě jednou gratulujeme, bylo parádní sledovat jak výstup s balónem, tak přípravnou fázi i samotný seskok. Narozdíl od Davida Simonse a Joe Kittingera jsme jeho práci mohli vidět v přímém přenosu (a ve FullHD) a to nás těší.