Gigabyte i-RAM - DDR Serial ATA RAM disk
Kapitoly článků
Obsah balení
Tradičním „co si domů přinesete“ nezačneme, protože si domů nepřinesete nic. Jak již bylo v úvodu zmíněno, nebude u nás tato hračka v prodeji, takže pravděpodobnost toho, že si zařízení „donesete“ domů (ve vlastních rukou) je docela malá, spíše si jej objednáte někde v zahraničí a budete vyčkávat balíček od přepravní služby.
Takže pojďme dovnitř. V krabici, která oplývá výmluvnou grafikou a texty, nalezneme kromě samotné i-RAM karty také CD s ovladači (což bych u „normálního“ Serial ATA zařízení tedy nečekal), manuál a Serial ATA kabel se zajímavě zalomeným konektorem (to proto, aby při větší hustotě karet klasický rovný nepřekážel).
K tomu CD s ovladači: Že neuhádnete, co se na něm ukrývá? No, pro mě to bylo docela překvapení. Jsou zde totiž ovladače od nVidia čipsetu verze 6.67, z nichž PATA a SATA ve verzi 5.52 (Raidtool aplikace je ve verzi 4.82). Netřeba asi připomínat, že aktuálně jsou na webu nVidie verze novější, nehledě na to, že třeba nForce4 čipsetů je vícero druhů, takže by bylo vhodné vybrat příslušný balíček pro konkrétní čipset na základní desce. V našem případě toto nebylo zapotřebí, protože deska byla postavena na čipsetu Intel 945P Express.
Naopak by bylo jistě vhodnější, kdyby se na CD (kde je místa na dané účely habaděj) vyskytoval nástroj i-RAM Backup Utility, který se dá stáhnout ze stránek výrobce. Samotná utilita pro DOS má 62 440 bajtů, pro Windows by se instalačka vešla snadno i na 3,5" DD disketu (tedy do 720 kB). Balíček má však přes 20 MB, protože jeho součástí je i .NET Framework, který je pro chod i-RAM Backup Utility pod Windows nezbytný. Trochu nešťastné řešení, ale budiž (jako normální mi přijde dát ke stažení jen samotnou utilitu a na .NET Framework odkázat k jeho autorům, tedy na stránky společnosti Microsoft). Optimální by bylo takovou věc dát na CD, kde by přítomnost .NET Frameworku mohla být vítaným bonusem.
Vzhled
Přední strana
Nevím, jak u karty chápete „přední stranu“, u mě je to ta, na jejíž straně překáží záslepka a kde jsou zpravidla (nikoli však vždy) hlavní komponenty. V případě i-RAM jsou hlavními komponenty paměťové sloty či Serial ATA konektor, nápadná je také baterie. U ostatních součástek je jedno, kde jsou, protože zaberou minimum místa. Jedna důležitá je i na druhé straně, ale nepředbíhejme.
Kromě slotů, konektorů a baterie nalezneme na „přední straně“ nápadný FPGA (Field-Programmable Gate Arrays) čip XILINX Spartan XC3S1000, který se stará o komunikaci s pamětí. Na této kartě tedy tvoří specifický paměťový řadič.
Neméně důležitou součástkou je clock generátor ICS93735, který můžete najít i na mnoha základních deskách. S podporou taktu až 266 MHz je schopen obsloužit i DDR-533 paměti. Gigabyte i-RAM však podle specifikace podporuje maximálně DDR-400.
Nenápadný „šváblík“ nad nápisem „Gigabyte“ je také od firmy Xilinx, protože spolu se Spartanem XC3S1000 úzce spolupracuje a jde o Platform Flash PROM XCF04S.
Pochopitelně nesmíme zapomenout na baterii. Ta je „vyndavací a zastamdací“, což se může hodit, ale nejde to zase tak dobře, držák není zrovna z těch, co by to, co drží, rádi pustili. Na co že se může hodit vyndávat takovouto baterii? Kromě teoretické možnosti výměny, pokud stará odejde, je to možná jediné řešení, jak celý i-RAM opravdu zresetovat. Pravda, data ztratíte kompletně i při vyndání jediného paměťového modulu, jak však sami uvidíte, nemusí to nutně znamenat, že si na to i-RAM dostatečně zvykne.
Zadní strana
„Zadní strana“ bude tedy logicky ta k té přední odvrácená, tak copak to tu máme? Nejnápadnější a jediný více významný čip je hned nahoře poblíž Serial ATA konektoru. To samozřejmě není náhoda, jde totiž o „Serial ATA 1.5 Gbps bridge“ JMicron JM20330, který dělá můstek mezi rozhraním Parallel (lidově řečeno IDE) a Serial ATA. Ano, čtete správně. Takovýto čip se typicky používá v různých „Parallel-to-Serial ATA“ redukcích, což naznačuje, že Gigabyte i-RAM vlastně není až tak úplně čistokrevné Serial ATA řešení. To je také důvod, proč se nedá případný potenciál Serial ATA s propustností 3 Gbit/s využít. Limitem je zde tedy vnitřní Parallel ATA rozhraní. Jak sami v průběhu recenze uvidíte, zas až tak moc to nevadí.
Specifikace
|
Pokud znáte standardní rozměry karet a jste všímaví, možná vám (třeba i z obrázku výše) neunikla poněkud větší výška karty. Pravdou je, že se do valné většiny počítačových skříní s přehledem vejde. Avšak v té, co používáme, kde je i krásný držák na karty, který je drží přesně v té poloze, v jaké mají být, bylo nutné vyjmout jednu z úchytek, protože karta je prostě trochu vyšší.
Oproti uváděné specifikaci byla v námi testovaném i-RAMu osazena baterie s kapacitou 1 700 mAh. Doba výdrže dat při vyjmutí karty z PC nebo odpojení napájení od zdroje není udávána. Ta bezpochyby záleží mimo jiné na tom, kolik modulů je vlastně osazeno. V našem případě jsme vyzkoušeli maximum, tedy do každého ze čtyř slotů přišlo po jednom gigabajtu DDR-333. K měření výdrže se dostaneme v průběhu recenze.