Google upouští od spolupráce se Samsungem, budoucí čipy vyrobí u TSMC
Procesory Tensor vyvíjené pro řadu telefonů Google Pixel, jsou aktuálně ve druhé generaci. Pro letošní Pixel 8 se chystá generace třetí, Tensor G3. Všechny tři generace mají společné dva prvky: Vznikly ve spolupráci se Samsungem jako semi-custom derivát Exynosu a vyrábí je Samsung ve svých továrnách.
Sice se proslýchá, že již Tensor G3 oproti dvěma předchozím generací výrazněji sešlápne plyn a přiblíží se konkurenčnímu high-endu, ale ani to zřejmě Googlu nestačí. Pro vývoj čtvrté generace, Tensor G4 zvaný Redondo, již plánoval využít vlastní tým. Vlastní návrh, který by se od Exynosů mohl lišit více než jen v detailech, se ale potýká se zpožděním. Společnosti zabralo více času přeskupit a zkoordinovat týmy, které má v USA a v Indii, takže nejspíš i čtvrtá generace chystaná na rok 2024 vzejde z velké části z rýsovacích prken Samsungu.
Skládací displeje stále trápí porodní bolesti, Pixel Fold zabije i drobné smítko
Vlastním produktem Googlu by se tak měl stát Tensor G4 Laguna plánovaný na rok 2025. Proslýchá se, že Google neopustí Samsung jen na rovině spolupráce na vývoji, ale padne i výroba v jeho továrnách. Načasování nejspíš není náhodné. Pokud Google cílí na high-end a viděl, jaký posun v provozních vlastnostech a poměru spotřeba / výkon přineslo Qualcommu opuštění Samsungu a výroba Snapdragon 8+ Gen 1 u TSMC (~15 % vyšší výkon oproti Snapdragon 8 Gen 1 při srovnání 4nm procesu Samsungu oproti 4nm procesu TSMC), pak zkrátka není co řešit. 15 % výkonu v high-endu není zanedbatelná hodnota, zvlášť v současnosti, kdy každé procento výkonu dosažené architekturou znamená několik procent tranzistorů navíc (a tedy ještě více procent navíc ve výrobních nákladech, které s počtem tranzistorů rostou rychleji než lineárně).
Trochu paradoxně pak působí, že Google nejspíš přejde na FinFET proces TSMC v době, kdy Samsung bude nabízet GAA / MBCFET výrobu (která ovšem ani u 3nm, ani u 2nm generace nepřináší žádné parametrové výhody).