Rozbité USB 3.0 v Haswellu nejde softwarově opravit
Intel se rozhodl Haswell vydat bez ohledu na tento zádrhel, takže se novinky dočkáme v červnu (možná přímo na letošním Computexu). Bug, který se fakticky týká čipsetu, ale bude přítomný i na finální verzi. Do uvedení zbývají jen tři měsíce a za tak krátkou dobu se oprava návrhu, výroba nových švábů a jejich náhrada v distribuční síti provést nedá. I když … podle interních dokumentů to vypadá, že chyba postihne první várku klasických dvoučipových produktů (CPU + čipset zvlášť), tedy základní desky a notebooky, zatímco verze pro Ultrabooky (CPU + čipset na jednom substrátu) zvládne být opravena, akorát výrobci budou mít s laděním trošku honičku, protože budou testovat na vadné verzi a finální opravenou dostanou krátce před uvedením v omezeném množství.
Intel nepřipouští ani odklad vydání - zřejmě kvůli vazbám na výrobce, se kterými si to nechce rozházet. Nová platforma tedy v létě dostupná bude, ale s drobnou vadou na kráse. Zmíněný bug totiž podle informací serveru Fudzilla nelze softwarově obejít a koncový uživatel se s ním může reálně setkat. Intel proto pracuje na nové revizi čipsetu - kdy se dostane na pulty, ale zatím není známo.
Podobná nepříjemnost se Intelu v posledních letech nestala poprvé, vzpomeňme na bug SATA řadiče čipsetů šestkové generace pro Sandy Bridge:
- Intel má v čipsetu pro „Sandy Bridge“ chybu postupně zpomalující SATA
- MSI a Gigabyte komentují závadu v čipsetech Intel pro procesory „Sandy Bridge“
- ASUS a ASRock k závadě v čipsetech Intel pro procesory „Sandy Bridge“
- Chyba v čipsetech Intel 6. řady odhalena: jeden zbytečný tranzistor dostává moc šťávy
- Odhalte problémovou konfiguraci na deskách Gigabyte s vadnými čipsety Intel 6. řady
- Intel obnovuje prodej vadných čipsetů 6. řady
- Intel dnes začíná dodávat opravené čipsety 6. řady pro „Sandy Bridge“
- Opravené desky Gigabyte s čipsety Intel 6. řady dostanou rozlišovací přídavek v názvu
- Desky MSI s opravenými čipsety Intel 6. řady také s B3 v názvu
- Jak poznáte produkty ASUS s opravenou revizí čipsetů Intel 6. řady (stepping B3)?
Co problém způsobuje? Vlastně je to taková, chce se říci, blbost. Při probuzení ze spánku vyšle čipset do USB 3.0 zařízení LFPS sekvenci a zařízení odpoví pro čipset neočekávaným způsobem, pošle na určité mésto negativní pulz. Pokud je tento pulz dostatečně silný (400 mV), čipset to nesprávně rozpozná jako korektní odpověď a předčasně ukončí LFPS sekvenci. Tím dojde k odpojení a znovupřipojení zařízení.
Vtip je v tom, že se to nemusí projevit s každým zařízením, záleží především na síle onoho signálu. Pokud bude menší než 400 mV, nic špatného se nestane. Bude-li přes 400 mV, zařízení se znovu nadetekuje (odpojí a připojí).
Co se všechno může uživateli přihodit? Pokud třeba přehrává video z USB zařízení, po probuzení nemusí dojít k obnovení přehrávání. Tenhle problém je naprosto minoritní, s obnovením přehrávání po probuzení mívají často potíže samotné přehrávací aplikace bez ohledu na to, odkud k přehrávání dochází ;). V Adobe Readeru se ale může stát, že po probuzení na již otevřeném souboru začne zobrazovat prázdné stránky. Excel a Word 2010 s tím prý nemají problémy, dokážou se s tím popasovat. Ovšem třeba rozpracované dokumenty v PowerPointu nepůjde uložit, uživatel bude vyzván, aby je „uložil jako…“. Pak už to bude v pořádku.
Protože dojde k odpojení a znovu připojení zařízení, může se po probuzení u systému, který má zapnuté automatické přehrávání po vložení, znovu objevit nabídka s činnostmi souvisejícími s vložením nového zařízení. Daší potenciální scénáře si můžete vyzkoušet sami, pracujte s USB fleškou a na chvilku ji vyškubněte a hned zase připojte. Efekt by měl být stejný, pouze s tím rozdílem, že u čipsetu Lynx Point, který s Haswellem souvisí, k tomu bude docházet jen při probuzení počítače. Podle našeho názoru nejde o vážný problém, protože nejspíše málokdo bude nechávat rozdělanou práci na USB flešce a uspávat počítač.