Herní a syntetické testy
Kapitoly článků
Doom 3
Doom 3 je hra velice nevyzpytatelná a její výkon závisí na mnoha faktorech. Tím hlavním je však grafika. Z našeho pohledu je minimální rozlišení pro provoz 1024×768 bodů a toto rozlišení je též při testu použito.
Velmi podezřele zde však vynikají dva procesory: 65nm Presler alias Pentium Extreme Edition a to na Intel platformě a velice překvapivě též jednojádrové Pentium 4 Extreme Edition se 2 MB L3 cache a to naopak na platformě nVidia. Sami však vidíte, že rozdíl mezi nepřetaktovaným Pentiem D 805 a nadupaným Athlonem 64 FX-60 je v reálu téměř zanedbatelný, nicméně přetaktováním Pentia D 805 získáte výkon Athlona 64 FX-60, což se také počítá. Ale znát to bude až v jiných testech.
Zde však ještě za pozornost rozhodně stojí rozdíl mezi deskou s čipsetem Intel 975X a nForce4 SLI X16. Připomeňme, že všechny procesory jsou testovány právě na platformě nVidia, pouze Pentium Extreme Edition 955 také na i975X.
Far Cry
Tady už je rozdíl mezi přetaktovaným a nepřetaktovaným Pentiem D 805 poměrně znatelný, Athlon 64 FX-60 však v tomto případě vítězí poměrně jednoznačně, což ovšem není tím, že by byl dvoujádrový, jednojádrový předchůdce FX-57 na 2,8 GHz podal téměř stejný výsledek.
Unreal Tournament 2004
V recenzi Athlonu 64 FX-60 jste si mohli všimnout, že Unreal Tournament je jedna z her, které jsou dvoujádrové procesory volné. Tato hra jde především po rychlosti jednojádrového procesoru. Proto se téměř stírá rozdíl mezi jednojádrovým Pentiem 4 Extreme Edition a dvoujádrovým Pentiem Extreme Edition. A když už jsme u něj, pozoruhodné je, že v tomto případě si lépe vedl na platformě nVidia než na Intelu. Opět je však znát, že přetaktovaním Pentia D 805 lze udělat „z mopedu závodní motocykl“.
3DMark 05
Do tohoto testu byly pro jednoduchost zařazeny pouze celkové body z testu CPU. Zde přetaktované Pentium D 805 exceluje a nechává si dýchat na záda i Athlonem 64 FX-60. Naopak nepřetaktované se může měřit tak s jednojádrovým Pentiem 4 Extreme Edition s L3 cache. Dvoujádrové Pentium Extreme Edition 955 však velmi pravděpodobně uplatnilo sílu HyperThreadingu (v systému se tváří jako čtyři procesory). Rozdíly mezi platformou nVidia a Intel jsou tentokráte zanedbatelné (spíše v rámci tolerance chyb během testů).
SiSoft Sandra 2005
CPU Multi-Media Benchmark
Tentokrát má každý procesor dvě stupnice, vrchní patří k „Integer ×4 aEMMX/aSSE“ testu (zjednodušeně řečeno operace s celými čísly), spodní k „Float ×4 iSSE2“ (operace s plovoucí desetinnou čárkou). Pozoruhodné je v těchto kategoriích sledovat tyto dvojice: 1. Pentium Extreme Edition 955 versus Athlon 64 FX-60, 2. přetaktované versus nepřetaktované Pentium D a nakonec 3. nepřetaktované Pentium D a Pentium 4 Extreme Edition.
Memory Bandwidth Benchmark
Tento test nám ukázal jednu zajímavost, a sice rozdíl mezi platformou Intel a nVidia. Čipset i975X má oproti nForce4 SLI X16 paměťový řadič zjevně vyladěnější. Při pohledu na přetaktované a nepřetaktované Pentium D 805 dlužno dodat, že jistá část zlepšení výkonu jde na vrub i přetaktování pamětí. Nicméně Athlon 64 FX-60 si s DDR-400 paměťmi oproti ostatním soupeřům s DDR2-667 vůbec nevede špatně. Firma AMD zjevně nebyla nucena na DDR2 paměťový řadič přejít z důvodu rychlosti, jak ostatně ukazují předběžné testy těchto na příští týden očekávaných procesorů (á, pardon, Turiony 64 X2 s DDR2 paměťovým řadičem už uvedeny byly).
Cache & Memory Benchmark
Za účelem srovnatelnosti v tomto testu jsme posbírali výsledky ze SiSoft Sandry 2005 a poskládali vlastní graf.
Splývající prakticky modro-zelená čára nahoře představuje Pentium Extreme Edition 955, a to jak na platformě nVidia, tak Intel. Z tohoto pohledu jsou výsledky velmi vyrovnané, ostatně tvoří je z největší části hlavně cache procesoru. V tomto smyslu částečně zaniká výhoda L3 cache u Pentia 4 Extreme Edition (červený graf) neboť ostatní procesory mají L2 cache srovnatelně s jeho L3 cache. Sluší se však připomenout, že tehdy měly procesory Pentium 4 běžně jen 512 kB L2 cache a L3 cache byla výsada Xeonů (z nichž právě Pentium 4 Extreme Edition pochází). Athlon 64 FX-60 v tomto testu chybí, neboť u něj jsme si tyto údaje bohužel nezaznamenali.