Hodnocení, závěr
Kapitoly článků
GeForce GTX 465 v testech potvrdila očekávané výsledky. Vyloženě špatná karta to asi není, protože přináší nejmodernější Fermi architekturu s podporou CUDA. Pokud ale do hodnocení zahrneme další podstatné aspekty, jako je výkon vůči konkurenčním kartám (a tím nemyslíme jen Radeony) a cenu, je to s GTX 465 najednou špatné.
Nejprve k té konkurenci. Jistě jste v grafech pozorovali rozdíl třeba oproti Radeonu HD 5850. Někdy jej předčí (Unigine Heaven), a to i výrazně (Stone Giant), ale to jen u syntetických testů, které zatím s reálnými aplikacemi či hrami nemají moc společného. Jakmile dojde na hry, není GTX 465 lepší Radeonu HD 5850 prakticky nikdy, spíše zaostává již velmi znatelně. To vše současně při výrazně vyšší spotřebě (o 70 W oproti HD 5850 v zátěži) a vyšší hlučnosti v zátěži.
Co lze najít za pozitiva? Vedle velmi nízké hlučnosti v klidu má Nvidia jeden trumf pokud využíváte jisté aplikace či programujete, a tím je systém CUDA. Jenže v tu chvíli vstupuje do boje cena, která je pouze o pár stovek nižší než u GTX 470. GeForce GTX 465 je tak v podstatě zbytečnou kartou, protože už od chvíle, kdy byla uvedena na trh, nedávala smysl. A to se nejspíš ještě zhorší po uvedení GeForce GTX 460 s GPU GF104 a z GTX 465 se tak stane jen zajímavost pro sběratele, případně předmět nějakého doprodeje za nízké ceny (které by tak konečně mohly reflektovat realitu). Stát o 1 000 až 1 500 Kč méně, nemáme s GTX 465 problém, ale takto jen kroutíme nechápavě hlavou.
Hodnocení
|
Poděkování
|
Graf ceny produktu Asus ENGTX465/2DI/1GD5 poskytuje server Heureka.cz