Pravda o rychlosti čtení DVD-ROM a audio CD
Kapitoly článků
U testu DVD-ROM jsem vám slíbil, že vám ukážu, jak to vlastně je s tím čtením DVD-ROM. Jistě mnozí tušíte, co jsem chtěl udělat. Ano, vzal jsem mechaniku HP DVD Writer 300n a připojil ji klasicky kabelem na IDE řadič ze základní desky mého PC.
Čtení DVD-ROM přes USB 2.0
Tenhle graf už znáte. Je to DVD-ROM médium čtené HP DVD movie writerem dc3000 tak, jak by se asi mělo normálně číst. HP DVD Writer 300n je uvnitř celého přístroje, je připojen na USB (2.0) a do PC. Viděli jste sami, že rychlost čtení DVD-ROM se do deklarované 8×SPEED nedostane.
Čtení DVD-ROM při připojení na IDE
To už je jiný kafe. Asi vám bylo od začátku jasné, že přes IDE pojede HP DVD Writer 300n plnou "dvanáctkou" (s DVD-ROM médii).
Použité médium je příloha k časopisu PC World (7-8/2003) a již má trochu něco za sebou (zespodu je sem tam nějaká nečistota, občas i velmi lehké škrábnutí, mám jej stále zabalené v původní tvrdší papírové pošetce). Proto není průběh úplně ideální a na některých místech dochází k drobnému zpomalení. Ovšem zajímavé je, že to místo zpomalení se liší u připojení na IDE a USB. Těžko říci, čím to.
Tady bychom už opravdu mohli skončit a prohlásit, že USB-to-IDE převodník v dc3000 má zkrátka z nějakého důvodu dost malou propustnost. To bych vám ovšem nesměl před několika stránkami slíbit, že si myslím, že tušíte málo ohledně toho, co chci ještě vyzkoumat.
Čtení DVD-ROM při připojení na USB 2.0 - trochu jinak
Tak, a že neuhádnete, jak jsem došel k tomuto grafu? ;-) No, tak já vám ukážu ještě jeden. A ten bude hodně zajímavý.
Tento graf zjevně obsahuje jak způsob čtení při prvotním připojení na USB 2.0, tak způsob čtení na předchozím grafu, kde se rychlost čtení vyšplhala až k 11×SPEED. Jak jsem asi takovou rychlost čtení naměřil? 5×-7× PCAV, skok na 8.5×-9.5× CAV, skok zpět na 7× CLV a dojezd 11× CAV.
Určitě mnozí tušíte, že jsem během testování něco vypínal a zase zapínal, průběh grafu o tom docela jasně vypovídá. Abych pravdu řekl, nevím, jak mě to napadlo, ale jde o zakázání a povolení multimediálního zařízení HP DVD Movie Writer dc3000 ve správci zařízení:
Z tohoto vyplývá, že USB-to-IDE převodník v tom možná až zas takovou vinu nenese. Ovšem zkuste se mnou počítat:
Při zakázaném zachytávacím zařízení dc3000 lze číst DVD-ROM rychlostí až 11×, tedy až zhruba 15 MB/s. Při povolném zařízení dc3000 lze číst DVD-ROM rychlostí jen 7.4×, tedy zhruba 10.2 MB/s. To by znamenalo, že multimediální zachytávací zařízení HP DVD Movie Writer dc3000 bere z USB 2.0 sběrnice při nečinnosti nějakých 4.8 MB/s! Proboha proč?! Takový datový tok nedávají ani MPEG-2 soubory, které ze zachytávacího zařízení lezou (3424 kbps je děleno osmi 428 kB/s).
Já osobně tomu říkám špatně navržený hardware (nebo ovladače, případně obojí). Případnou chybu v mé konfiguraci si odmítám připustit. Proč by také jinak výrobce (tedy HP) tvrdil, že DVD čte mechanika pouze 8×, když hardware uvnitř (ND-1100A) zvládá až 12× (což jsme si dokázali připojením na IDE)?
Vliv zatěžujícího zachytávacího zařízení na HDD
Zkusil jsem také, zda bude mít zapínání a vypínání zachytávacího zařízení dc3000 nějaký vliv i na připojený pevný disk.
Pevný disk přes USB s povoleným dc3000
Pevný disk přes USB se zakázaným dc3000
Samozřejmě že to vliv má a to v podstatě stejný, jako v případě připojení vypalovačky.
Čtení CD-R Audio při zapojení přes USB 2.0
Tento graf už také znáte. Co myslíte? Změní se čtení audio CD při zapojení mechaniky na IDE?
Čtení CD-R Audio při zapojení přes IDE
Kupodivu ano. Proč kupodivu? Protože čtení audio CD rychlostí 32× znamená jen nějakých 5.6 MB/s, zatímco i přes USB 2.0 zvládá mechanika číst DVD více, než 7× a to je okolo 10 MB/s. Přitom při zapojení přes USB 2.0 nečte mechanika audio CD rychleji, než 14× a to je jen skoro 2.5 MB/s.
Nejzajímavější na tom je fakt, že v případě čtení audio CD vypnutí či zapnutí zachytávacího zařízení dc3000 nemá vliv na rychlost. Prostě je to stejné jak se zapnutým tak s vypnutým dc3000. Tady už to opravdu vypadá na omezení něčeho jiného, např. právě zmiňovaného USB-to-IDE můstku. Ale co mu dělá takovou zátěž, že přes něj nejde to audio protlačit, to už skutečně netuším. Navíc vypalování běží v pohodě rychlostí 16× (a to jak dat, tak i audio). Opět bych to ale nazval špatně navrženým hardwarem.
Jak je však vidět, čtení Audio CD je při připojení na IDE docela pěkné a stejně kvalitní jako na USB. V obou případech jde o stejné CD-R médium vypálené Nero CD/DVD Speedem jako Advanced DAE Quality Test CD a to na médium Verbatim SuperAZO určené pro rychlost zápisu 48×. Zapsané je samozřejmě rychlostí 16× právě v dc3000.
Pokud bychom se tedy vrátili ke "klání" mezi DiscJugglerem a CDRWinem ohledně odhadu rychlosti grabování audio CD, vyhrál by to DiscJuggler, protože byl blíže, když udával tuto rychlost jako 32×. Reálná rychlost šla až k 34×, což je docela milé, ovšem na "čtyřicítku" odhadovanou CDRWinem by se nedostala. Škoda, že to přes USB jde tak divně pomalu.