HP ProLiant Microserver N40L - Hodnocení a závěr
Cena
Velmi zajímavá na tomto serveru je jeho cena. Varianta s procesorem N40L, kterou jsme testovali, se prodává za cenu okolo 8 500 Kč včetně DPH, bez disků. Nicméně v několika obchodech lze nakoupit server v mírně odlišné konfiguraci i za cenu kolem 4 500 Kč. Zajímavé cenové rozpětí. Cena na dolní hranici, tedy kolem 4 500,- Kč se nám zdá velmi zajímavá. Konfigurace se sice liší přítomností jednoho 250GB disku, nepřítomností mechaniky a pouze 2GiB paměťovým modulem, nicméně vzhledem k cenám těchto komponent, není takto rozdílná konfigurace příliš rozhodující (vzhledem k rozdílu v ceně). Dostupnost se ale často mění, i během psaní tohoto článku některé e-shopy upravily ceny z 4 500,- Kč na 8 000,- Kč, jako by dostali novou, dodávku nebo změnili dodavatele.
Druhou stránkou ceny jsou samozřejmě pevné disky, které cenu serveru značně navýší. Čtyři dvouterové disky se 7200 otáčkami za minutu (nejlevnější Seagate) dnes vyjdou přibližně na 10400 Kč. Celková cena za plně osazený domácí NAS tak bude mírně překračovat 15 tisíc, což je ale v porovnání s hotovými řešeními stále velmi příjemná cena.
Závěr
Co říci závěrem? Jedná se podle nás o zajímavý kus železa velmi dobře poskládaný do úhledné skříně. Procesorového výkonu je pro potřeby domácího NASu dostatek a nemusíte se bát na něm rozjet i nějaké další náročnější služby domácího či kancelářského serveru.
Kolem serveru existuje poměrně početná komunita, která vytváří upravené BIOSy, řeší problémy, testuje všechny možné kompatibility s hardwarem i softwarem, což je často k nezaplacení. Na komunitě je vidět, že tento server rozhodně nezaujal pouze nás.
Pokud byste ho chtěli využít i jako HTPC, bylo by potřeba server ho osadit samostatnou grafickou kartou nejen kvůli digitálnímu výstupu videa, ale především audia, které tu jinak není vůbec. Ještě by bylo potřeba vyřešit dálkové ovládání, žádný další problém by ale nastat neměl (a například na XBMC fóru najdete několik spokojených uživatelů).
Server má i své mouchy, velkou důvěru nemáme v kvalitu rámečků pro disky, zamrzí částečná nepodpora hot-plug a některé funkce v BIOSu by mohly být aktivní standardně a ne až po neoficiálním odemčení.
HP Proliant Microserver je sice zajímavý díky svému provedení, ale především díky ceně, za kterou se dá sehnat. Je zajímavý tak, že si zaslouží ještě další prozkoumání. Wift ho již důkladně testuje pod Windows, připravuje srovnání procesoru s dvoujádrovým AMD E-350 Zacate a také se blíže podívá na výkon integrované grafiky. Rozhodně se máte na co těšit.
Poděkování
Za zapůjčení serveru pro účely testování děkujeme: | |
---|---|
Rozjeďte si vlastní web, e-mail, herní či zálohovací server za cenu jednoho oběda.
1x CPU, 16GB prostoru na disku a 384 MB operační paměti
Nejlevnější dedikovaný server za cenu pouhého housingu aneb vlastní železo za pár stovek.
1x CPU, 2 GB operační paměti, 2 TB pevný disk
Nechcete se zabývat administrací a provozem serveru, a potřebujete je jako službu? Máme pro vás řešení.
Intel Xeon E3 3.20 GHz, 8 GB operační paměti, 2x Western Digital RE4 500 GB