Intel prý bude s ARM bojovat pomocí pokročilejší výroby - nemyslíme si...
Ať se k současným procesorovým architekturám Intelu stavíme jakkoli, je jasné, že za jejich tržní úspěšností stojí především pokročilý výrobní proces. Ten umožňuje srážet jak náklady (na wafer se vejde i několikanásobně více čipů), tak spotřebu (s generací Ivy Bridge sice nijak razantně neklesla, ale to je spíš dáno kvalitní tepelnou izolací jádra od heatspreaderu a tedy i chladiče).
Nebudeme rozebírat, jak by si procesory Intelu vedly, pokud by byly vyráběny stejnou technologií, jakou má k dispozici AMD, ale co firmě přinese v konkurenčním boji s výrobci ARM čipů. Analytik Vivek Arya z Merrill Lynch totiž předpokládá, že právě náskok továren Intelu bude hlavním nástrojem, který bude mít Intel k dispozici při dobývání supermobilního segmentu trhu v horizontu příštích dvou let.
Je neoddiskutovatelné, že Intel měl přístup k 22nm technologii ve větších kvantitách a dříve než firmy jako Qualcomm, Nvidia či Apple k 28nm výrobě. Jmenovaní výrobci jsou totiž vázaní na TSMC, případně další křemíkové oplatkáře, jako UMC, GlobalFoundries, či Samsung.
Intel sice disponuje 22 nm procesem či obecně výhodou v podobě pokročilejší výroby
- přes zmíněnou prognózu ale tuto výhodu během příštích 18 měsíců nevyužije
Co pan Arya ale přehlédl, je dosavadní strategie Intelu s Atomem. Právě Atom, jakožto produkt konkurující ARM čipům, nebyl a není produktem, kterému by se Intel přednostně věnoval. Krom odkladů a rušení jednotlivých generací si totiž můžeme všimnout, že Atomu výrobce věnuje jen staré výrobní linky poté, co výroba procesorů přešla na novější - a ani roadmapy neindikují, že by se na tom v příštích dvou letech mělo něco změnit. Dosud je využívaná 32nm technologie (zatímco konkurence staví na 28nm) a na 22 nanometrů Intel přejde na přelomu roku 2013 / 2014, kdy konkurence najede na 20 nm generaci.
Opomněl tento zdánlivý (avšak podstatný) detail jmenovaný analytik? :-)
Právě výrobní proces by na základě stávajících plánů Intelu měl být tím posledním, co pomůže postavit Atom proti ARM čipům. Přesto si můžeme všimnout, že v dílčích bitvách Intel docela obstojně vítězí - úspěšně vystrnadil ARM z tabletů HP a podobně tak i z mikroserverů téže firmy.
I když se Intel před časem zavázal, že nebude používat dřívější praktiky v bojích s AMD, nic mu nebrání úzkých vazeb na OEM partnery využívat stejným způsobem v boji s výrobci ARM čipů.