Intel dal zaměstnancům analýzu Zen 2, ti moc nevěří, že nabídka Intelu obstojí
Analýza včetně několika diskuzních příspěvků od zaměstnanců společnosti unikla a předkládá tak obraz z pohledu, který chce Intel nabídnout vlastním pracovníkům, ale díky diskuzi nastavila zrcadlo také názorům řadových zaměstnanců. Ti některé body analýzy rozporují, především ty, které mají shrnovat, v jakých ohledech je postavení Intelu dobré.
Samotná analýza je velmi rozsáhlá, zahrnuje i historii AMD, změny postavení firmy v posledních letech a řadu dalších informací, které jsou zámé, případně z pohledu čtenáře nepodstatné. Zastavíme se tedy pouze u několika bodů, které ilustrují pohled Intelu na situaci:
Společnost považuje Zen za hrozbu především z toho důvodu, že cílí na segment high-endu, který byl pro Intel dlouhá léta dominantní. Řeč není pouze o high-endu z hlediska výkonných desktopových procesorů, ale obecně o procesorech vyšší cenové relace a to i v profesionální sféře. Z textu vyplývá, že jako ještě větší hrozbu než desktopové produkty (Matisse) vidí Intel v serverových modelech (Rome). Ty patří k nejdražším produktům Intelu, takže není divu, že případný pokles prodejů dělá managementu vrásky.
Analýza zmiňuje, že lepší pozici než v desktopu a serverech má společnost v noteboocích a firemním segmentu, kde je dobře zavedený a nabízí „produktivitu“ a výdrž baterie. Jako bod stojící za vypíchnutí pokládá uvedení 10nm Ice Lake na Computexu, který provázela „až velmi pozitivní hodnocení/recenze“. Nutno však dodat, že Ice Lake není dostupný a dostupné nejsou ani jeho recenze (notebooky s 15-28W Ice Lake se očekávají nejdříve na podzim).
Intel očekává, že:
- Core 9. generace bude vítězit při použití menšího množství vláken a ve hrách, Ryzen 3000 ve vícevláknových aplikacích.
- AMD bude vítězit v silně vícevláknových testech jako CineBench, který proto Intel nepovažuje za objektivní a snaží se přesvědčit média, aby jej v recenzích nahradila „reálnou zátěží“.
- Mainstreamové Xeony to budou mít těžké v typech zátěže, které dokážou využít vysoký počet jader. Xeonům by měl zůstat náskok pokud jde o aplikace náročné na cache a latence.
Následně je v kapitole „Intel's secret sauce“ shrnuto, v jakých ohledech je pozice společnosti dobrá. Shrnuje je do šesti bodů: proces, architektura, paměť, spojení, bezpečnost a software.
- Software: Software navržený Intelem je rozšířený a obsažený všude od Linuxového kernelu až po Adobe Lightroom. Díky tomu lze využívat unikátní architektonické prvky procesorů Intel.
- Intel má 15 000 softwarových vývojářů. To je více než má AMD všech zaměstnanců dohromady.
- Intel má široké portfolio produktů a unikátní technologie jako: Optane memory, WiFi, Thunderbolt a Turbo Boost 2.0.
Dále formou otázek a odpovědí analýza sumarizuje:
- AMD má díky 7nm procesu TSMC v kombinace s čipletovou architekturou možnost využívat vyšší počet jader a prodávat je za ceny výrazně nižší, než jaké si může dovolit Intel (doslova „we expect their pricing to be significantly below ours“).
- AMD sice nabízí nižší ceny, ale Intel nabízí produkty ve více cenových relacích, včetně nižších, které podle Intelu AMD nepokrývá.
- Uživatelé většinou nekupují čip, ale celý systém. Dají přednost platformě Intel kvůli jejím dlouhodobým investicím do validace, softwaru a bezpečnosti.
- Některý software je licencován podle počtu jader, takže pro AMD procesory vyjde dráž.
- (Stručně:) Hodnota platformy Intelu nestojí jen na ceně a výkonu v testech.
- Intel je prémiová značka. V některých časech a některých zátěžích si může vést hůř, jako ve druhé polovině letošního roku, ale jindy a v jiných testech může nabízet třeba 3× více.
- AMD si stanovila jasný cíl, způsob jak ho dosáhnout a tento plán provedla. Což je změna oproti předchozímu období, kdy se priority společnosti nesetkávaly s požadavky trhu.
- 7nm produkty AMD budou pro Intel velkou výzvou.
- „Nasloucháme našim zákazníkům a navrhujeme správné věci? […] Uspěli jsme v kulturní transformaci, takže věřím, že se naše konkurenceschopnost zlepší rovněž.“
Analýza byla kolektivní prací několika lidí a je to také znát. Některé části si nastávající situaci tolik nepřipouštějí (a připomínají spíš srovnání Kaby Lake či Coffee Lake s Ryzeny první generace), jiné ano a východisko vidí spíše v budoucích produktech. Diskuzní příspěvky jednotlivých pracovníků Intelu ale ukazují, že analýza neodráží pohled řadových zaměstnanců, kteří situaci vidí trochu jinak. Dalo by se říct, že očima uživatelů z veřejných diskuzí.
Upozorňují například, že náskok AMD ve vícevláknové zátěži není jediné výkonnostní hledisko, které bude pro Intel problematické, protože AMD dohnala náskok Intelu v jednovláknových aplikacích a hrách. Jiný příspěvek naráží, že co je uváděno jako „secret sauce“ a pilíře Intelu, je pro uživatele v diskuzích k smíchu, neboť body jako bezpečnost, validace a software nelze brát po sérii odhalených bezpečnostních děr a záplat snižujících výkon vážně.