Intel ohlásil konec serverového Optane 200
Technologie Optane / 3DXpoint pro Intel znamenala finanční potíže prakticky od začátku, veřejně se o nich ale začalo mluvit více až v roce 2018, kdy byl ohlášen prodej podílu ve společném podniku, továrně provozované se společností Micron. Začátkem roku 2019 vyšlo najevo, že vůbec nejde o poklidný proces. Obě společnosti se hádaly o technologie, přetahovaly o zaměstnance a hrozily si soudy.
Produkty prozatím na trhu zůstaly, vyráběl je však Micron. Za rok 2021 však divize Optane vykázala Intelu ztrátu přes půl miliardy dolarů. Když se před pololetím 2022 dostal do ztráty celý Intel, byl ohlášen konec této technologie. Fakticky šlo ale o konec postupný, jehož začátkem byl mnohem starší a jehož konec (konec procesu konce) probíhá dosud. Zmínit můžeme, že již začátkem roku 2019 Intel zařízl produkt zvaný Core+, což byl bundle obsahující procesory Core s přibaleným Optane. Stalo se tak ani ne po tři čtvrtě roce, co bylo Core+ na trhu.
Core+, neúspěšný pokus o prosazení Optane v desktopu (Intel)
S rokem 2022 ale vše dostalo podstatně větší spád. Zcela skončil Optane pro notebooky i pro desktop a na trhu Intel ponechal pouze řadu Optane 200 / 300, tedy přesně řečeno Optane Persistent Memory 200/300-series o 128GB, 256GB a 512GB kapacitě. Tato výjimka byla postavena na předpokladu, že Optane jakožto exkluzivní produkt, který konkurence nemůže nabídnout, může mít pozitivní dopady na prodeje serverových procesorů Xeon.
- Intel se dostal do ztráty, Optane / 3D Xpoint končí červenec 2022
Zda to fungovalo, těžko říct. Prodeje Xeonů od té doby klesaly. Nyní končí řada Optane 200. Intel oznámil, že ji lze objednat do konce roku 2024, ovšem na vyřízení objednávek si společnost vyhrazuje až rok času (dodávky může realizovat až do konce roku 2025).
Optane 200 (Lenovo)
Optane řady 200 sice lze ještě v cenících některých českých firem najít, ale zpravidla s neznámou dostupností nebo dostupností na dotaz. Reálné prodeje patrně budou na bodu mrazu. S ohlášením jejich konce v roce 2022 si patrně většina zákazníků rozmyslí, zda bude investovat do řešení postaveného na produktu, ke kterému už nevznikne nástupce. Pro zajímavost: Společnost BohemiaPC má v ceníku 256GB modul za 59 355 Kč, přičemž 512GB modul vychází téměř 4× dráž na 212 206 Kč.
Optane řady 200 je určen pro sloty DDR4 a kompatibilní je s Xeony Ice Lake. Na trhu zatím zůstává Optane řady 300, který je určen pro sloty DDR5, ale ač ty nabízí (a bude nabízet) řada produktů, kompatibilní je a zůstane pouze s řadou Xeon Sapphire Rapids a to ještě jen v provedení bez HBM pamětí. Novější Emerald Rapids a další generace již s Optane nejsou kompatibilní vůbec. Lze tedy očekávat, že někdy po vydání Xeonů Granite Rapids, k němuž dojde ve druhém (již aktuálním) pololetí roku 2024, dojde i k ohlášení konce řady 300 a tím k definitivnímu konci této technologie na trhu.