Intel uvádí Haswell alias procesory Core 4. generace
Kapitoly článků
Nové procesory si žádají nové čipsety, byť by tomu tak úplně být nemuselo, ale takový už je marketing (nejen Intelu), navíc ty čipsety přinášejí pár novinek, takže hurá na to. Pro desktopy víme o pěti chystaných verzích: Z87, Q87, Q85, H87 a B85. Pro mobilní segment toho rovněž nebude málo, otázkou je, jak se bude nazývat čipset integrovaný přímo na procesorové destičce, což bude SoC variace na Haswell určená převážně pro Ultrabooky. Bude obsahovat grafiku Intel Iris. Nikoli Iris Pro, protože Intel nechtěl dávat na jeden substrát tři kusy křemíku (procesor, čipset i eDRAM), asi by to byla přílišná komplikace. Platforma s grafikou Iris Pro bude vždy dvoučipová (čipset bude samostatným čipem).
Zpět k čipsetu: základní rozdíly mezi stávající sedmou řadou a novou osmou shrnuje tabulka:
Povšimněte si zmínky o USB a xHCI. Čipset ponese celkem 14 USB portů a všechny budou obsluhovány xHCI řadičem. Dá se to možná chápat tak, že všech 14 portů bude zvládat USB 3.0, takže byste teoreticky nemuseli řešit, který USB port je ten nejrychlejší, byť by samozřejmě šlo připojit nejvýše šest USB 3.0 zařízení naráz (a další by spadla na USB 2.0 rychlost), avšak praxe bude nejspíše stejná jako doposud: výrobce vyhradí danou USB 3.0 rychlost konkrétním portům implementací patřičných konektorů.
Další nárůst konektivity zaznamenáváme na poli Serial ATA: všech 6 portů bude schopných 6Gbitové rychlosti (jako je tomu u čipsetů AMD A75/A85).
Jestliže předchozí řada v některých variantách obsahovala ještě starý dobrý PCI řadič, 8. řada čipsetů Intel už nebude mít PCI v žádném modelu. PCI zkrátka odzvonilo. Na počtech PCI Express linek a jejich rychlosti se nic nemění, je jich zde osm druhé generace.
Neméně zajímavá je změna v oblasti připojení displeje. Všechny video výstupy digitálního typu (HDMI, DVI, DisplayPort) půjdou přímo z procesoru, čipset se bude starat pouze o analogový VGA výstup (obsahuje DAC), přičemž některé varianty tento výstup nebudou podporovat vůbec.
Co si máme představit pod pojmem I/O Port Flexibility, nám není jasné, takže se ještě lehce vraťme k těm grafikám a poodhalme si lehce budoucnost: Intel chystá očekávaný způsob snížení spotřeby týkající se videa, kdy se samotný displej bude obnovovat sám. To např. v případě statického neměnného obrazu znamená, že Intel pošle na výstup obrázek jen jednou a nebude ho tam posílat typicky 60× za sekundu, jako je tomu nyní. Displej už si zajistí, aby se obraz neměnil, což ušetří něco na straně procesoru. O tom ale zase jindy (teoreticky by mohly odpadnout veškeré problémy související s vertikální synchronizací, prakticky si budeme muset počkat na to, jak to dopadne a přes jaký typ výstupu se bude tento Panel Self Refresh režim realizovat – taky se může stát, že refresh zůstane, jen se ta zátěž s tím spojená přesune do monitoru a vše, co s V-syncem souvisí, bude nadále existovat … nechme se překvapit).
Na závěr už jen souhrnný přehled diagramů výše zmíněných desktopových čipsetů 8. řady.