Intel uvádí Haswell alias procesory Core 4. generace
Kapitoly článků
Předmluva
Ono je to s tím embargem trošku veselejší. Intel se rozhodl o něco dříve uvolnit embargo na všechny čtyřjádrové procesory. O těch ostatních si budeme moci povědět až později. Začneme přehledem toho, co vlastně Intel uvádí, nebo možná přesněji řečeno uvede, až skončí embargo i na ten zbytek. Myslím, že neprozradím nic vážného, když řeknu, že tím zbytkem budou dvoujádra.
Rád bych ještě dodal, že máme v redakci testovací kit od Intelu (což má demonstrovat fotka v úvodu), ale jsou s ním problémy, nechce potvůrka fungovat. Nejsme první redakcí, kdo má tento kousek v rukou, takže kde nastala chyba, nelze s jistotou říci. Pokud se přeci jen odhodláme jej otestovat, což předpokládá buď vyřešení problémů, anebo obdržení jiného funkčního kitu, bude muset recenze vypadat tradičně jinak, protože klasickou recenzi si do té doby jistě přečtete jinde (a podle mého názoru nemá smysl dělat něco, co už udělali jiní).
Pojďme se tedy seznámit…
»…Bond – James Bond.«
»…well – Haswell.«
Procesory Intel Core 4. generace (jakkoli jsme si u minulé generace řekli, že to vlastně není s tou 4. generací až tak docela pravda) označované krycím jménem Haswell, jsou vyráběny 22nm procesem, stejně jako předchozí generace Ivy Bridge. Jestliže Ivy Bridge byl v „tikací“ terminologii Intelu „Tick“ (nová výrobní technologie), je Haswell opět „Tock“ (nová mikroarchitektura na stávající výrobní technologii).
Těch řad procesorů Haswell bude nakonec v podstatě devět, z toho čtyři mobilní a pět desktopových. Ten pátý na slajdu, na nějž právě hledíte, není uveden, ale my si o něm povíme (ostatně pokud nás čtete pravidelně, tak už o něm beztak víte).
Mobilní procesory
Mobilní procesory končící na H (přesněji HQ jako Quad-Core) mají TDP 47 W a nejvyšší řadu grafiky s názvem Intel Iris Pro (interně označované jako GT3e), jmenovitě Intel Iris Pro 5200. Tato grafika je shodná s grafikou Intel Iris (interně označovaná jako GT3), plus má navíc embedded DRAM. Podle toho, co jsme slyšeli na prezentaci od Intelu, by mělo jít v podstatě o takovou L4 cache, která bude využitelná jak grafikou, tak i CPU částí. Mělo by jí být 128 MiB. Půjde o další kousek křemíku na jedné procesorové destičce (substrátu) a zajímavostí je, že do něj bude mít přístup nejen grafická, ale i procesorová část.
Procesory končící na M (přesněji MQ a MX, kde MX bude Extreme varianta) mají rovněž TDP 47 W (MX dokonce 57 W), ty ponesou grafiku Intel HD Graphics 4600 (interně označovaná jako GT2, bude to skoro poloviční GT3).
O dalších mobilních řadách se zatím bavit nebudeme, protože jde o procesory, na něž ještě Intel embargo neuvolnil.