Test enterprise SSD Kingston DC400 480GB
Kapitoly článků
Možná si vzpomenete, že má u mě Kingston jeden vroubek. To když jsem zjistil, že model V300, který v recenzi (i té mojí) dopadl dobře, se krátce poté začal prodávat s parametry o poznání horšími, neboť byl osazován jinými (pomalejšími) typy NAND flash čipů. Později se to sice urovnalo, ale znáte to - lehce (důvěry) nabyl, lehce pozbyl a dobré jméno a důvěru lze ztratit tak snadno, zatímco se velmi těžko pak získává zpět.
A tak je mi ctí podívat se tentokráte na model, kde by si žádný výrobce něco takového neměl dovolit.
DC400 je nejnovější přírůstek do Enterprise řady SSDček společnosti Kingston (Technology). Použité čipy jsou (ne přímo dle specifikace, ale dle materiálů poskytnutých dealerům v souvislosti s uvedením tohoto SSD na trh) 15nm MLC Toshiba. Datasheet uvádí řadu dalších věcí, které by měly být dané a neměnné, tedy především výkon za určitých podmínek. Zmíněna je i výdrž v podobě 0,3 DWPD neboli možnosti natlačit do SSD za jeho život celkem 257 TB. Hovoříme o 480GB variantě, která je v této řadě nejmenší. S rostoucí kapacitou se samozřejmě zvyšuje i ta hromada tera, co lze do SSD poslat. Detaily přímo v datasheetu zde.
Pokud jste si datasheet opravdu otevřeli, možná vás zaujala zmínka o 400GB, 800GB a 1,8TB modelu. Žádný takový Kingston ve skutečnosti neuvádí, tedy s výjimkou toho 1,8TB, který je ale pouze na přání zákazníka (míněno asi toho velkého, co tvoří servery - v běžných e-shopech ho asi nekoupíte, ale to jen hádám). 400GB a 800GB model si můžete udělat sami ze 480GB, resp. 960GB. Jak? Úplně stejně snadno, jako to můžete udělat s řadou jiných úložišť už hezkou řádku let (týká se i pevných disků): změnou kapacity příslušným nástrojem, který umí měnit velikost HPA. Kingston z toho ale nedělá přednost jen tak pro srandu ušákům, dle datasheetu totiž právě takto zmenšená SSDčka vykazují větší výdrž a především pak větší výkon. Fakticky nejde o nic jiného než o zvětšení overprovisioningu, tedy místa, které má SSD rezervované pro vlastní interní práci. Kingston to v tomto případě ještě usnadňuje vlastním nástrojem (Kingston SSD Manager).
1,8TB model je pak určen primárně pro scénáře, kde se počítá s hromadou dat, která se budou především číst. Má nižší výdrž (stále se však vejde do jistých specifikací JEDECu týkajících se enterprise-class SSD) a samozřejmě i nižší výkon (v porovnání s 1,6TB kouskem).
Celkem sympatická je na tomto modelu 5letá záruka, která je však tradičně podmíněna nevyčerpáním životnosti SSD (to, co o sobě SSD ukazuje ve S.M.A.R.T. informacích jako Life Remaining, tento údaj lze sledovat i Kingston SSD Managerem a dalšími nástroji třetích stran). A ta je u těchto modelů drobátko nižší, než byste asi čekali. Např. u tohoto 480GB modelu (DC400) je jen o 1 TB vyšší než u 480GB consumer-class modelu V300. Do JEDEC specifikací se to však, jak již bylo zmíněno, vejde.