Kingston syslí DDR3, blíží se paměťová krize?
O tom, že někteří výrobci DDR3 odumřeli, další to vzdali a zbývající začali tlumit výrobu, jsme vás už nejednou informovali, takže situaci nebudeme tentokrát znovu rozebírat - máte-li zájem, osvěžte si paměť některým z předchozích článků:
- Zachrání Windows 8 trh s pamětmi?
- Slábnoucí trh s pamětmi poškozuje i další firmy, záchrana přijde až v roce 2014
- Nanya skončí s DRAM pamětmi, neustála konkurenční tlak
- Windows 8 zřejmě prodejům hardwaru nepomohou, poptávka nestoupá
Je zřejmé, že skladové zásoby pamětí vydrží pouze určitou dobu (a jejich cena proto stoupá s aktuálním přírůstkem 4 % týdně). Výrobci modulů si zřejmě začínají uvědomovat, co se stane, až skladové zásoby dojdou. Nejrazantněji se k situaci postavil Kingston. Podařilo se mu přesvědčit Nanyu k uzavření smlouvy, která mu zajistí, že produkce DDR3 dostupných výrobních kapacit této společnosti půjde na jeho sklady (výrobní objemy Nanyi už nejsou, co bývaly, společnost je postupně tlumí).
Krom toho od Nanyi odkoupil veškeré skladové zásoby DDR3 čipů, kterých je podle zdrojů z branže kolem 100 milionů. Aby toho nebylo málo, dohodl se i se společností Powerchip, která mu rovněž bude dodávat celou dostupnou produkci DDR3, což odpovídá čipům z 20 tisíc 12” (300mm) waferů měsíčně. Při ~30nm výrobě mají křemíkové „kostičky“ jednotlivých čipů kolem 30-40 mm², takže mluvíme orientačně o 1500 DDR3 čipů vyrobených z jednoho waferu, což znamená dodávky zhruba 30 milionů čipů měsíčně.
Takové rozhodnutí vyvolává oprávněnou obavu, zda se neblíží druhá vlna DDR3 krize s tím, že první v důsledku konkurenčního boje postihla výrobce, zatímco druhá v důsledku absence konkurenčního prostředí postihne nepříznivými cenami a omezenou dostupností spíše uživatele. Mohli bychom spekulovat i nad tím, zda Kingston obsazením tak velké části celosvětové produkce tuto krizi ještě neprohloubí, ale to už by byla spíše filozofická debata na téma, zda bylo dříve vejce nebo slepice.
Přišli jednou na podzim indiáni za šamanem a ptají se ho: „Šamane, jaká bude letos zima? Tuhá? Máme připravit dříví?“ Šaman na to: „Nevím, musím se poradit s dobrými duchy, zatím štípejte dříví a za týden přijďte znova.“ Za týden: „Šamane, tak co, jak bude?“ Šaman tedy rozhodí kamínky, kouká na ně a povídá: „Nevím, Velký Manitou stále mlčí. Ale pro jistotu štípejte dříví.“ Indiáni zase odejdou štípat dříví, a tak to jde pořád dál. Nakonec se šaman, aby neztratil autoritu, zajede do města zeptat na meteorologickou stanici. Meteorolog se zamyslí a povídá: „No… jistě to nevíme, ale zima asi bude pořádně tuhá, indiáni už dva měsíce štípou dříví!“