Klíčové vlastnosti
Kapitoly článků
Mezi klíčové vlastnosti Androidu patří podpora multitaskingu, kdy každá aplikace běží ve vlastní virtual machine, v odděleném samostatném procesu (tedy opravdový „plný“ multitasking, na rozdíl od iOS nebo chystaném Windows Phone 7 Mango). Jakmile uživatel aplikaci odešle na pozadí, stará se o řízení jejího běhu sám systém. Aplikace mohou existovat v různých stavech (běžící, uspaná, zastavená), mezi kterými systém přepíná podle potřeby uživatele a kapacity operační paměti. Jakmile operační paměť dojde a je potřeba spustit novou aplikaci, Android sám určí, kterou aplikaci ukončit. V drtivé většině případů tento způsob funguje dobře a uživatel není obtěžován sledováním běžících aplikací či jejich ukončováním. Pokud by si ale přesto chtěl někdo nechat zobrazit aktuálně běžící procesy a mít možnost je ukončit podle své vůle, může si nainstalovat některý ze správců úloh od vývojářů třetích stran nebo využít nového správce úloh, který je pro tyto účely implementován v systému od verze 2.3.
Cyklus běhu aplikace v operační paměti
Další klíčovou vlastností je jeho otevřenost. Na rozdíl od iOS použitého v iPhone nebo Windows Phone 7 není problém pro uživatele či výrobce telefonů používat například grafické nadstavby uživatelského rozhraní a odlišit se tak od konkurenčních značek se stejným operačním systémem. HTC například používá rozhraní HTC Sense, Samsung má svůj TouchWiz. Jak může vypadat proměna základního rozhraní, můžete porovnat na těchto dvou video prezentacích.
Takto vypadá „základní“ uživatelské rozhraní Androidu bez přídavných nadstaveb.
A tímto způsobem si poradil se základním rozhraním Samsung.
Uživatelské rozhraní sleduje moderní trendy a je plně přizpůsobeno ovládání prsty. Podporuje multitouch nebo ovládání gesty (podobně jako třeba gesta myší v prohlížečích). Je založeno na systému několika ploch domácí obrazovky se systémem widgetů, které si na ně libovolně rozmístíte a díky kterým si přizpůsobíte základní pracovní prostředí.
Důležitá je také provázanost s Google službami. K tomu abyste mohli Android plnohodnotně používat, je potřeba mít Google účet, který systém vyžaduje pro přístup do Android Marketu nebo pro synchronizaci kontaktů a dalších nastavení v telefonu. Vše funguje optimálně, pokud jste trvale připojeni k internetu, datový tarif od operátora je tak většinou nutný. Android dokonce ani sám o sobě neumí příliš spravovat připojení jako třeba Symbian, který se vás před připojením zeptá a nechá vás nadefinovat různé způsoby připojení (třeba pro každou aplikaci jinak). Možná proto si získala velkou popularitu česká aplikace APNdroid, která umí jedním dotekem zakázat/povolit veškerá připojení k internetu. Google účet vás propojí také s Gmailem a službou Google Talk, kde budete prakticky neustále dostupní online a přátelé vás tak mohou kontaktovat levněji a pohodlněji než přes SMS.
Nezapomnělo se ani na vyhledávání, které je dostupné přímo ze základní obrazovky a díky kterému získáte opravdu rychlý přístup k mnoha funkcím. To bylo koncem minulého roku doplněno o vyhledávání hlasem v češtině, což se může hodit například při práci s telefonem v autě.
Největší úspěch ale celému ekosystému přinesly zcela jistě aplikace. Ty lze instalovat pohodlně přes vestavěný Android Market, kde jich je dnes již více než 200 tisíc, z nichž minimálně 130 tisíc je bezplatných. Větší databází aplikací má z konkurentů už jen Apple, který ale roste pomaleji a očekává se, že během letošního roku bude Android dominantním i v této kategorii. Uživatelé Androidu nejsou ale závislí jen na vestavěném marketu, není problém si nainstalovat aplikace z jiných zdrojů, ve formátu APK. Je jich dnes již takové množství, že libovolná funkce či aplikace, která vás napadne, už je s největší pravděpodobností někým naprogramovaná a stačí ji jen najít a nainstalovat.