Mobilní operační systém Android
Kapitoly článků
Historie operačního systému Android začala již v roce 2003, kdy stejnojmennou společnost založili Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White. Jejich cílem bylo, dle jejich slov, začít vytvářet chytřejší mobilní přístroje, které budou brát v úvahu nároky uživatelů a jejich polohu. Činnost této společnosti z počátku nevzbuzovala příliš pozornosti, pro svět byli „jen“ jedním z dalších vývojářů softwaru pro mobilní telefony.
Zlom nastal až v roce 2005, kdy společnost Android Inc. byla koupena gigantem Google. Klíčoví lidé na svých postech zůstali i po akvizici (Andy Rubin je nyní vice prezidentem mobilní divize Googlu) a pod novým majitelem dostal vývoj rychlejší tempo. Objevily se první spekulace o tom, že Google plánuje představit svůj vlastní mobilní telefon (přezdívaný gPhone), což bylo umocněno tím, že získali mnoho patentů v oblasti mobilní komunikace.
V roce 2007, jen pár měsíců po té, kdy byl na trh uveden v mnoha směrech revoluční iPhone od Apple, ale Google představil mnohem ambicioznější plán. Společně s dalšími hráči v oblasti mobilní komunikace vytvořili konsorcium Open Handset Alliance, které představilo světu nový mobilní operační systém Android. Mezi zakládajícími členy byli kromě Google například Nvidia, Samsung, LG, HTC, Motorola, Intel, Qualcomm, Ebay, T-Mobile, Telefonica a mnozí další. Jejich společným cílem je podpora a vývoj nově uvedeného mobilního operačního systému, který je založen na otevřených standardech. Aktuální seznam členů naleznete přímo na oficiálních stránkách. I když je od té doby Android zastřešován právě Open Handset Alliancí, hlavní úlohu při vývoji má stále Google.
Prvním mobilním telefonem s Androidem původně ve verzi 1.0, který se reálně dostal do prodeje (bylo to na konci roku 2008), se stal T-Mobile G1, který vyráběla společnost HTC (známý také pod kódovým označením HTC Dream). Tento dotykový telefon s hardwarovou qwerty klávesnicí tak odstartoval éru obrovských úspěchů na trhu smartphonů.