DigiTimes: Kritika 7nm procesu TSMC Nvidií byla strategie, která nevyšla
V březnu 2019 se CEO Nvidie Jen-Hsun Huang nechal slyšet, že jeho společnost sice může kdykoli objednat 7nm wafery u TSMC, ale nevidí k tomu důvody. Proces je podle něj drahý a přináší minimální výhody. Předpokládalo se proto, že novou generaci produktů připraví pro proces Samsungu. Dokonce se objevily zprávy, že by mohl být nasazen méně výkonný 8nm, což je derivát 10nm. Již začátkem léta 2019 pak prohlásil šéf korejské pobočky Nvidie, že bude využit 7nm EUV proces Samsungu. Jenže po dlouhé odmlce se letos začaly objevovat zvěsti o 7nm procesu TSMC a na přímý dotaz pak zástupce Nvidie odvětil, že „u Samsungu se vyrobí jen malá část“.
Vysvětlení těchto kotrmelců přinesla redakce webu DigiTimes a do západního světa rozšířil uživatel Twitteru RetiredEngineer, který byl jedním z prvních (ne-li vůbec prvním člověkem), který do světa vypustil informace o tom, že Zen 2 bude postavený na čipletech (což se nakonec potvrdilo). Nyní k samotné zprávě (která je hrubým překladem překladu):
Zaměření online konference [nahrazující] GTC2020 14. května se bude týkat AI, HPC, výzkumu dat, autonomních zařízení, zdravotnictví a nových objevů v grafických technologiích. Jensen Huang odhalí novou architekturu Nvidia Ampere a probere výhled.
Kvůli nejistotám kolem Covid-19 může záměr vydat Ampere ve třetím kvartálu zaznamenat mírné zpoždění. Z důvodu vysokých cen pokročilých procesů a záměru mít sekundárního dodavatele pro diverzifikaci rizik, může Nvidia využít dražší, ale s lepší výtěžností, 7nm EUV proces TSMC pro produkty high-endu až po střední třídu, zatímco od střední třídy po low-end využije Samsung 7nm EUV a 8nm procesy Samsungu, které mají nastavené agresivnější [nižší] ceny.
Stojí za povšimnutí, že Nvidia podcenila efekt využití TSMC ze strany AMD a udělala několik chyb v plánech přechodu na pokročilé procesy. Přesun k Samsungu a váhavost s TSMC jen proto, aby se nakonec k TSMC vrátila, Nvidii připravilo o zajištění dostatečných 7nm kapacit, čímž se AMD dostala na scénu, zvýšila podíl na trhu a Nvidia si poškodila hodnotu značky [brand value].
[Tomu předcházelo:] Když začaly prudce stoupat ceny nových výrobních procesů, objevily se zprávy, že Nvidia i jiní prudce zvýší podíly objednávek u Samsungu, což mělo vyvolat tlak na TSMC a snížení cen. Jenže díky pozici TSMC jakožto absolutního lídra mu [i tak] poptávka překročila nabídku a TSMC nemusela [z nastavených cen] ustoupit. Zákazníci neměli moc možností; zaplatit TSMC a bojovat o omezenou výrobní kapacitu a dílčí zakázky převést k levnějšímu Samsungu. Pro Qualcomm to - krom agresivních výrobních cen - znamenalo, že Samsung bude využívat jeho čipsety [SoC a modemy] v mobilních telefonech.
Rovněž se proslýchá, že by AMD mohla přesunout některé objednávky k Samsungu. Pozorovatelé to nicméně považují za nepravděpodobné, alespoň v tuto chvíli. Kromě výtěžnosti a výkonu má svůj význam i váha značky TSMC, jak je vidět z toho, že AMD zdůrazňuje význam partnerství s TSMC. Ostatní, jako Huawei, Ali Baba, Mediatek, Qualcomm atd. dělali totéž. Od chvíle, co Samsung ohlásil masovou výrobu na svém 7nm EUV procesu, se po informacích o jeho výtěžnosti nebo zájmu zákazníků prakticky slehla zem. 5nm a 3nm procesy Samsungu byly rovněž vydány jen na papíře. Pandemie v letošním roce způsobila výrazná zpoždění v plánech instalace EUV-zařízení a boj o výrobní kapacity ze strany „beztovárních“ společností zůstává intenzivní. Z těchto důvodů nelze čekat, že by Nvidia a AMD riskovaly přesun objednávek k Samsungu.
DigiTimes via RetiredEngineer