Microsoft a Intel už nejsou našimi partnery, ale konkurenty, prohlásila CEO HP Meg Whitman
Whitman, která žehlí průšvihy a liknavost svého předchůdce Leo Apothekera, veřejně přiznala, že HP tak trochu zaspala, když si nechala proběhnout mezi prsty období, které většina ostatních firem využila k nástupu do vlaku mobilních technologií. Krom toho na plná ústa vyřkla, že Microsoft a Intel, které byly dlouhá léta pro HP klíčovými partnery, se čím dál více posouvají do role konkurentů. Wintel se rozpadá a otěže přebírají výrobci, kteří vsadili na ARM platformy.
Je poměrně jasné, kam Meg Whitman míří při zmínce o Microsoftu. Ten už dávno není jen výrobcem operačních systémů. Navíc se s aktuální generací Windows odklonil od dosavadního cíle: desktopů, které byly po dlouhá léta hlavním zdrojem příjmů HP. Naopak propaguje herní konzole a v mobilním světě (byť zatím nijak extrémně úspěšnou) řadu Surface.
V čem přesně by měl být střet zájmů HP a Intelu, úplně jasné není. Obě firmy nabízejí servery, ale to není nic nového a navíc i v této sféře nějaký překryv zájmů zůstává - HP staví z velké části na hardwaru od Intelu. CEO ale při vyřknutí těchto slov mohla pomýšlet na dlouhodobé firemní plány, které nám zatím nejsou známé ale ke křížení cesty HP a Intelu vedou. Pravděpodobně půjde opět o ARM platformu, kterou HP nenasadí jen v mobilní sféře, ale daleko výrazněji se na ni zaměří v rámci serverů. Ostatně možná sami pamatujete na události loňského roku, kdy HP v několika projektech nahradila ARM procesory Atomy od Intelu (což už se asi dít nebude, ostatně pouze jeden z pěti nových tabletů HP nese x86 procesor):
- První mikroserver HP Moonshot nenese procesory ARM, ale Atomy od Intelu [27. 6. 2012]
- HP opět preferuje Atomy před ARM čipy, tentokrát v tabletech [4. 7. 2012]
Uvažovat můžeme i nad jiným hypotetickým scénářem a to, že HP nezůstane pouze u výroby samotných zařízení, ale bude si navrhovat i vlastní ARM jádra uzpůsobená k jejím potřebám. Tato možnost není zcela nemožná, navíc by skutečně postavila HP do pozice konkurenta Intelu, ale pravděpodobnost takové strategie nebude vysoká (alespoň v nejbližších letech ne). Konkurence na poli výrobců ARM SoC je už tak dost velká a za situace, kdy společnost nemá jistotu masových odbytů vlastních tabletů, telefonů či ARM serverů, by investice do vlastního vývoje byla zbytečně riskantní.