Další preview Windows 10 Redstone se pokusí zlepšit reputaci Edge
Microsoft už má recept: Nadcházející preview verze Windows 10 Redstone budou ve znamení Edge a jeho vylepšování. To by v podstatě bylo třeba i bez ohledu na zmíněnou kauzu. Pokud jste ji nepostřehli, vězte, že prakticky od vydání si Edge ukládal historii webů, které byly navštívené v soukromém režimu InPrivate. S jednoduchým návodem, který je k dispozici online od loňského září, si tyto údaje mohl prohlížet každý, kdo má k oné sestavě s Edge přístup. Krom toho bylo možné na první pohled zjistit, které z navštívených webů byly prohlížené právě v soukromém režimu a co tedy chtěl uživatel skrýt.
Microsoftu by se to dalo odpustit a uvěřit, že šlo o pouhou chybu, nicméně o problému se ví od září a teprve na přelomu ledna a února přislíbil Microsoft nápravu. Být to před pár lety, vznikla by z toho kauza obrovských rozměrů, ale nyní uživatele přijali průšvih více-méně s chladnou hlavou. Možná i proto, že podíl Edge mezi prohlížeči dosahuje sotva jednoho procenta, a tak se situace málokoho týká přímo.
- Ani druhý Windows 10 Redstone Preview build nepřináší nic nového
- Přípravy Redstone jdou pomaleji, přiznává Microsoft, Continuum se odkládá
Proč je ale vlastně podíl Edge tak nízký? Problém bude patrně v tom, že Microsoft sliboval prohlížeč lepší než Internet Explorer, který bude po funkční stránce plnohodnotnou alternativou k Chrome nebo Firefoxu, ale to se nestalo. Edge, přesto že ji sliboval, nenabízí ani podporu pro rozšíření (extensions). Důvodům jsme se už věnovali, Microsoft si zkrátka ukousl příliš velké sousto, a tak některé slíbené novinky musel odložit a namísto nich řešil jádro OneCore a interní záležitosti operačního systému.
Nyní už by měly být záležitosti interního fungování systému prakticky vyřešené a softwarový tým se konečně dostane k záležitostem, které přinesou uživatelské změny. Jako první se zaměří právě na prohlížeč Edge, který opakovaně sklízí kritiku. V první vlně má dojít minimálně na tři vylepšení:
- dialogové okno při ukládání souboru
- implementace více dílčích technologií, např. webových notifikací
- snazší aktivace soukromého prohlížení InPrivate na mobilních zařízeních
První bod, chybějící dialogové okno při stahování souboru, přivádělo některé uživatele k nepříčetnosti. Krom faktu, že uživatel při stahování souboru nemohl určit cílový adresář, kam bude obsah uložen, neexistovala dosud ani uživatelská kontrola nad tím, zda vůbec bude nabídnutý soubor uložen nebo odmítnut. To přinášelo i určité bezpečnostní riziko. Pokud pokyn ke stažení souboru nevyšel vědomě od uživatele, ale z daného webu, neměl uživatel možnost soubor odmítnout a došlo k uložení (potenciálně škodlivého obsahu) na pevný disk.
Doufejme, že se Microsoftu podaří dostat Edge do bezpečné a použitelné podoby, která bude motivovat tvůrce ostatních prohlížečů k vylepšení jejich vlastních produktů. Současná podoba Edge jim, jakožto konkurentům, dělá spíše reklamu.