NAND flash slaví 25 let
Abychom byli korektní, Toshiba, jejímž objevem NAND Flash je, slaví po celý rok, ale důležitými milníky jsou tři měsíce: Duben, kdy vznikl první čip, srpen, který je považovaný za počátek nástupu technologie na trh a prosinec, kdy během IEDM (konala se 6. až 9.) Toshiba svůj objev prezentovala světu. Samotná vize je ale výrazně starší, pochází ze samého počátku 80. let a přišel s ní Dr. Fujio Masuoka (na snímku již jako profesor), který tehdy u Toshiby pracoval.
Na přelomu 80. a 90. let byl ale nový typ paměti velice drahý, takže se používal jen na nízkokapacitní flash EEPROM moduly. V roce 1991 vycházelo 20 MB flash paměti zhruba na $1000, dnes to je přibližně 10 centů, tedy 10 000× méně.
1995: PCMCIA karta - 1996: SSFDC standard - 2000: SD karta
všechny našly uplatnění (i) v digitální fotografii
Přímý a (doslova) hmatatelný přínos přinesla zařízení uvedená v druhé polovině 90. let. V roce 1995 přišla první PCMCIA paměťová karta (40MB), o rok později standard SSFDC - první řešení ušité na míru digitálním fotoaparátům. Rok 2000 přinesl dosud používané SD karty - jak návrh jejich designu, tak konkrétní produkty na trhu. Zvyšování objemů výroby v kombinaci s nástupem technologie MLC o dalších 12 měsíců později, přinesly výrazné zlepšení poměru cena / bit u koncových zařízení.
Právě rychlý pokles výrobních nákladů umožnil rozjezd výroby populárních USB flash disků před 10 lety a podobně tak i rozmach tabletů, Ultrabooků a vůbec SSD disků v současné době. I když se zdá, že éra USB flash disků je po deseti letech na ústupu, zájem o SSD disky stále roste (byť během letošního léta prodeje nerostly tak rychle, jak se čekalo).
V souvislosti s technologií NAND flash se sluší zmínit ještě několik zařízení. I když v posledních měsících výrobci zaznamenali pokles zájmu ze strany zákazníků, jejich význam je nezpochybnitelný. První z nich je CompactFlash uvedená v 1GB verzi roku 2002. Oproti o málo staršímu SD nabízela odolnější konstrukci a také vyšší přenosovou rychlost plus kapacitu (v důsledku použití MLC technologie). Karty CompactFlash našly uplatnění především ve sféře (polo)profesionální fotografie - u digitálních zrcadlovek. Dnes se je snaží (i když zatím ne s přílišným tržním úspěchem) vytlačit standard XQD.
Naopak starší SD částečně nahradily standardy SDHC (4 GB+) a micro SD (uvedené v 1GB podobě) z roku 2006. Když SDHC narazila na standardní 32GB limit, přišel nástupce v podobě SDXC (2009), který posunul hranici na 2 TB.
Otázkou ovšem zůstává, zda a kdy dojde k jejímu praktickému využití. Pokles poptávky po paměťových kartách a USB flash discích je dán několika faktory: Vysokorychlostním internetem, cloudobými úložišti, nástupem bezdrátových technologií, útlumem megapixelové války u výrobců fotoaparátů (možná jen dočasným, kdo ví ;-) a rozmachem mobilních zařízení, která mají nějakou tu paměť již vestavěnou, takže uživatele nic nenutí její funkci duplikovat samostatnou „fleškou“.