Navi 33 uvedena, jakoby mimochodem. Nemastná, sotva slaná
Marně vzpomínám, zda AMD nebo ještě samostatná ATi někdy takto nenápadně vydala jakékoli nové GPU. I přeleštěné refreshe šly do světa s větší pompou. Navi 33, která měla být jedním z klíčových produktů AMD pro rok 2023, nyní připomíná parafrázi na klasické české rčení: Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, zůstaneš tam.
Už s předstihem bylo jasné, jakou příčinu bude mít, pokud k takovému nenápadnému vydání dojde a AMD to - byť nepřímo - potvrdila hned v několika ohledech. Je veřejným tajemstvím, že top-model nové generace GPU, Navi 31, trpí problémem, v jehož důsledku nebylo možné mezigenerační zvýšení taktovací frekvence na plánovanou úroveň a přes přechod ze 7nm na 5nm proces se takty posunuly jen o několik procent (dle recenze ComputerBase o 6,856 %). Tento problém byl zjištěn prakticky na konci vývoje, takže k jeho vyřešení je potřeba poměrně dost času. Nu a jelikož se vydání Navi 33 žádné významné odložení nedotklo, naznačuje už samotný časový harmonogram, že se jí popsaná situace nebude týkat o nic menší měrou než velké Navi 31.
Dalším potvrzením že nedošlo k dosažení plánované mety, je samotný graf AMD, ve kterém srovnává výkon nové mobilní Navi 33 v podobě Radeonu RX 7600M XT s původním Radeonem RX 6600M (Navi 23). Průměrný posun výkonu je 26 %, čímž se GPU s bídou blíží Navi 22, natož aby ho bylo možné vnímat jako náhradu Navi 21.
Definitivním potvrzením jsou pak samotné specifikace, kdy nový 6nm / RDNA 3 Radeon RX 7600M podporuje herní boost 2070 MHz, zatímco starý 7nm / RDNA 2 Radeon RX 6600M podporuje herní boost 2177 MHz, tedy více než o 100 MHz vyšší. Radeon RX 7600M XT je na tom s takty o něco lépe (2300 MHz), ale sotva nad tím, co nabízí stará Navi 23 vyráběná první generací 7nm procesu.
Čip tedy nedosahuje očekávaného výkonu, mince má však i druhou stranu. Výkon sám o sobě špatný není, což AMD demonstruje překonáním desktopové(!) verze GeForce RTX 3060, která má 170W TDP.
Údaje v tabulce specifikací jsou chybné, hodnoty 32 a 28 neodpovídají TFLOPS, ale počtu bloků WGP
K tomu lze přičíst, že jádro Navi 33 dosahuje plochy jen 204 mm², takže je menší než jeho předchůdce Navi 23. Jelikož je menší a vzniká na procesu, který není dražší, mohou být jeho výrobní náklady a tudíž i prodejní cena poměrně nízké.
Dále už Navi 33 a mobilní Radeony RX 7000M přinášejí jen výhody: K podpoře přehrávání videa ve formátu AV1 přibyla i podpora komprese do AV1. Pro zvýšení její efektivity jsou využity psychovizuální filtry využívající AI prostřednictvím instrukcí strojového učení, které přinesla architektura RDNA 3.
Podporovány jsou i technologie SmartShift a SmartAccess Memory při kombinaci s procesorem od AMD. Novinkou pro první pololetí letošního roku je SmartShift RSR, kdy bude (v případě párování s APU AMD) přesunut upscaling obrazu z GPU na APU, takže grafickému jádru zůstane více výkonu na samotný rendering.
Krom řady Radeonů RX 7600M uvádí AMD i řadu RX 7600S / 7700S, což jsou modely se sníženým TDP určené pro lehčí notebooky.
Mobilní Radeony RX 7000 se v noteboocích začnou objevovat v únoru. Vzhledem k tomu, že APU Phoenix se má v prvních noteboocích objevit teprve v březnu, budou patrně nové Radeony nejprve nasazeny v kombinaci s APU na bázi Zen 3+ (Rembrandt-refresh).
AMD