Nedostupnost procesorů Intelu vede k raketovému růstu AMD, Intel slibuje nápravu
Každá nová 14nm generace procesorů Intelu má větší jádra a tím vyšší spotřebu křemíku. Krom toho Intel začal vyrábět jako exkluzivní partner modemy pro iPhone (k jejichž ladění podle Qualcommu používal Apple a Intel nelegálně software Qualcommu). K tomu navíc stoupá poptávka, protože po asi osmi generacích vlivem konkurenčního tlaku zvýšil Intel počet jader nad čtyři, takže po letech začíná mít upgrade smysl a lidé pomalu opouštění (leckdy přetaktované) Sandy Bridge, Ivy Bridge a Haswelly. Zvlášť majitelé Sandy Bridge může nový Coffee Lake-refresh oslovit, neboť přinejmenším vyšší modely nabídnou, na co byli tito uživatelé zvyklí: pájený IHS.
Celkově ale tyto (a řada dílčích faktorů) negativně ovlivňují dostupnost procesorů Intel, což na některých trzích drasticky zvyšuje jejich ceny. Situace nahrává AMD, která zatím nemá s dodávkami problém. Ryzeny druhé generace totiž vyrábí na 12nm linkách GlobalFoundries, APU Raven Ridge a jeho deriváty vznikají na 14nm linkách téhož výrobce a 7nm výroba třetí generace Ryzenů, respektive procesorů architektury Zen 2, se rozbíhá u TSMC.
Tato situace (byť samozřejmě nebude trvat věčně) příznivě ovlivňuje prodeje procesorů AMD. Německý prodejce Mindfactory eviduje výrazný nárůst poptávky po Ryzenech, což znamená i růst podílu AMD na trhu:
Statistiky webu Mindfactory převedl do grafické podoby uživatel Reddit Ingebor. Bohužel se mu iksová osa vznáší někde nad nulou, takže jsem v zájmu objektivnější ilustrace popadl mspaint, tužku a po pixelu dokreslil, jak by to mělo vypadat ;-)
Přesto nelze říct, že by to na reálné situaci cokoli měnilo. Intel má problém. Ne problém, který by jej existenčně ovlivnil, ne problém, který by zdecimoval finanční výsledky, ale vysoce postavení funkcionáři se mohou začít obávat, zda některý nebude odstaven podobně jako Renee James nebo Brian Krzanich. Zkrátka, poptávka je, ceny jsou vysoké, ale společnost nedokáže situaci vytěžit, neboť jsou sklady prázdné.
Minulý týden se objevily dvě zprávy. Jedna, že Intel zainvestoval do nových výrobních linek. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o chybné vyložení starší zprávy, která hovoří o rozšíření kapacity testovacích linek, tedy linek pro zpracování již vyrobeného křemíku. Dále se objevily uniklé roadmapy Intelu, které ukazují, že s 10nm produkty počítá Intel až na rok 2020.
Obratem na to vydal Intel vyjádření, že skutečně investuje do 14nm továren, konkrétně má jít o miliardu dolarů pro rozšíření výroby v továrnách v Oregonu, Arizoně, Irsku a Izraeli. Tato miliarda ovšem zahrnuje od začátku roku proinvestované prostředky, které doposud situaci nevyřešily (dostupnost se zatím zhoršuje, ceny stoupají). Intel dále konstatoval, že s 10nm produkty počítá už na rok 2019 (oproti uniklé roadmapě, která je kreslí na rok 2020).
via WCCFTech